×

Przeprowadzono badanie dotyczące tego, ile koronawirus utrzymuje się na banknotach

Odkąd świat ogarnęła pandemia COVID-19, w wielu miejscach zaleca się dokonywania płatności bezdotykowo za pomocą karty płatniczą. Wszystko w trosce o zdrowie – jak wiemy wirusy potrafią przenosić się za pośrednictwem różnych rzeczy. Nasuwa się więc pytanie, jak długo koronawirus utrzymuje się na banknotach?

Reklama

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak długo COVID-19 utrzymuje się na banknotach. Wnioski okazały się być bardzo zaskakująco. Co ciekawe, okazuje się, że eksperci początkowo nie do końca poprawnie oceniali „przeżywalność wirusa” na banknotach.

Nieustanna praca naukowców

Naukowcy od miesięcy nie tylko pracują nad szczepionką czy lekiem na COVID-19, ale także analizują wszystko co związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Sprawdzają, jak można ograniczyć emisję wirusa, sprawdzają skuteczność danych rozwiązań i ryzyko zakażenia.

Reklama

Jak długo wirus utrzymuje się na banknotach?

Portal onet.pl podał, że w związku z zmniejszoną ilością płatności bezgotówkowych, zlecono badanie mające na celu ustalić, jak długo szkodliwy patogen utrzymuje się na banknotach. Czy faktycznie „żyje” na nich na tyle długo, że mógłby stanowić dla nas potencjalne ryzyko zakażenia? Wnioski są dość zaskakujące zważywszy na fakt, że dziś niemal w każdym punkcie sprzedaży zachęca się do płatności bezgotówkowych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Nawet w przypadku licznej obecności wirusa SARS-CoV-2 na bankotach (ilość porównywalna z ilością uwalnianą podczas kichania), szkodliwy patogen nie przetrwa w takim środowisku długo. Badanie było prowadzone na różnych banknotach, w tym polimerowych i zwykłych papierowych. Okazało się, że wirus utrzymuje się na nich krócej, niż na wielu innych powierzchniach – około godziny na stabilnym poziomie. Po 6 godzinach ilość wirusa spadała aż do 5 procent, po dobie było go już mniej niż 1 procent, a po 5 dniach był wręcz niewykrywalny.

Reklama

Czyżby COVID-19 nie lubił pieniędzy? 🙂

Reklama
Źródła: pacjenci.pl
Fotografie: pixnio.com, pxhere.com

Może Cię zainteresować

Reklama