×

7 ciekawostek na temat stresu, o których prawdopodobnie nie wiesz, a warto!

Żyjemy w czasach, kiedy stres jest nieodłącznym elementem wielu ludzi na całym świecie i to bez względu na wiek, płeć czy stanowisko w pracy. I choć czasem bywa motywujący, zdecydowanie częściej jest przyczyną różnych dolegliwości czy nawet chorób. Dziś jednak nie o tym, a o ciekawostkach, które warto wiedzieć o stresie.

7 ciekawostek, których prawdopodobnie nie wiesz, a warto wiedzieć na temat stresu

#1 Nadmiar stresu może prowadzić do myśli samobójczych

Nadmiar stresu może być zabójczy nie tylko ze względu na choroby, które potrafi wywołać, ale również dla naszej psychiki. Nadmiar stresu może bowiem prowadzić do tendencji samobójczych. Co ciekawe, u osób z bardzo niskim poziomem stresu wskaźnik tendencji samobójczych jest wyższy niż u osób, które stresują się umiarkowanie.

Fot. Pexels

Fot. Pexels

 

#2 Chroniczny stres może być bardzo szkodliwy dla dzieci

Badacze zauważyli, że dzieci, które żyją w warunkach stresogennych, mają problemy z hormonem wzrostu, co móże przekładać się na niższy wzrost w przyszłości.

#3 Ze stresu nie da się posiwieć

Mówi się, że ktoś posiwiał od stresu. Tymczasem naukowcy wykazali, że to niemożliwie. Wykazali również, że od stresu można z kolei wyłysieć. Co więcej, bardzo stresujące przeżycie może prowadzić do łysienia, które zostanie zapoczątkowane nawet kilka miesięcy po wydarzeniu.

ciekawostki o stresie

#4 Stres nie zawsze powinien być kojarzony z czymś negatywnym

Stres jest jednym z tych elementów, który przyczynił się do naszego rozwoju i pozwolił nam przetrwać. Ponadto stres motywuje do działania, umożliwia koncentrację na problemie i podnosi poziom energii.

#5 Lekarstwem na stres jest śmiech

Śmiech wydaje się być najlepszym lekarstwem na śmiech, który skutecznie obniża hormony związane ze stresem. Co więcej, regularny śmiech skutecznie wzmacnia system odpornościowy. Jako ciekawostkę dodajmy, że oprócz śmiechu świetnym „lekarstwem” na stres jest także ciemna czekolada.

#6 Nadmierny stres zmniejsza libido

Czy wiesz, że nadmierny stres zmniejsza libido, a z kolei stosunek seksualny obniża poziom stresu? Zaznaczyć jednak tutaj należy, że chodzi wyłącznie o stosunek seksualny, bowiem wszelkie, inne „działania zastępcze” dają zupełnie odwrotny skutek, w wyniku czego stresujemy się jeszcze bardziej.

#7 Główna przyczyna stresu

Głównym podłożem stresu są… pieniądze. Co ciekawe, tyczy się to nie tylko ich braku, ale także i nadmiaru. I tak oto najbardziej o fundusze drżą mieszkańcy takich państw, jak Malezja, Chiny czy USA. Z kolei najmniej sytuacją finansową stresują się Francuzi i Włosi.

Źródła: en.wikipedia.org, edition.cnn.com, en.wikipedia.org, psychcentral.com
Fotografie: Fot. Pexels (miniatura wpisu), www.futurity.org

Może Cię zainteresować