Kolor krwi miesiączki zdradza cenne informacje o Twoim zdrowiu. Lepiej wiedzieć o nim wszystko!
Miesiączka towarzyszy nam, kobietom w ciągu praktycznie całego życia. Ogólnie rzecz biorąc, zaczyna się w trakcie okresu dojrzewania i nawiedza nas co miesiąc przez następne cztery dekady, powodując czasem problemy…
Pomimo bycia symbolem kobiecości i płodności, cykl miesiączkowy jest również olbrzymią uciążliwością i bólem. Krwawienie miesięczne jest kłopotliwe, ale może nam wiele powiedzieć o problemach ze zdrowiem.
Co miesiączka mówi o naszym zdrowiu?
#1: Czerwonawo-różowy kolor krwi
Jeśli na Twojej podpasce pojawi się czerwonawo-różowa krew, jest na to proste wyjaśnienie: masz w tym dniu minimalne krwawienie.
Jeśli natomiast zauważysz, że takie plamienie przeważa w trakcie Twojego okresu, wymaga ono dokładniejszemu przyjrzeniu się sprawie.
Może to być krwawienie, które sugeruje zapłodnienie, plamienie spowodowane fluktuacjami hormonów lub znak jakiegoś uszkodzenia ciała.
#2: Jasny czerwony kolor krwi
Jasnoczerwony kolor krwi, jest prawie zawsze zdrowym znakiem. Nabłonek macicy złuszcza się w takim przypadku prawidłowo, a okres powinien się skończyć planowo.
Jedyny czas, kiedy trzeba się martwić, to jeśli Twój okres trwa osiem lub więcej dni, a nadal pozostaje jaskrawo-czerwony.
#3: Bordowe zabarwienie krwi
W najcięższych dniach miesiączki może wystąpić krwawienie, które jest bardzo gęste, w bordowym kolorze i widać w nim zakrzepy krwi. Jest to normalne, kiedy macica podnosi tempo złuszczania się.
Zdaniem Mayo Clinic, jeśli ten stan będzie się utrzymywał, może on oznaczać włókniaka macicy. Możesz również zwrócić uwagę czy zakrzep nie jest szarawy, gdyż to może być oznaką bardzo wczesnego poronienia.
#4: Czerwono-pomarańczowa krew
Zwróć szczególną uwagę na krew z pomarańczowym tonem. W wielu przypadkach jest to nieszkodliwy efekt mieszania się wydzieliny szyjki macicy z krwią.
Często jednak może to być wczesny objaw infekcji pochwy, która może zmienić kolor krwi menstruacyjnej i tworzy jasny pomarańczowy odcień, zwykle pachnący nieprzyjemnie. W takim przypadku koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
#5: Brązowo-czarny odcień krwi
Brązowe lub czarne zabarwienie krwi może być alarmujące, ale nie martw się! Jest to oznaką obecności starszej krwi, która została pozostawiona po ostatnim cyklu lub jest początkiem obecnego. Z reguły jest to normalne zjawisko.
Jedynym wyjątkiem jest, gdy krew ma wyraziście czarny kolor przez więcej niż jeden dzień, może to być sygnał nadmiernego krwawienia.
#6: Duży przepływ krwi menstruacyjnej
Większość kobiet doświadcza dużego przepływu krwi przez co najmniej część okresu. To zależy wyłącznie od organizmu kobiety, ale często „najtrudniejsze dni” zacierają się w połowie miesiączki.
Jeśli jednak okaże się, że zużywasz o wiele więcej podpasek lub tamponów niż to zwykle robiłaś, gdyż krwawienie jest tak obfite, udaj się do ginekologa.
#7: Plamienie
Plamienie jest ogólnie definiowane jako pojawianie się małych ilości krwi w nieoczekiwanych chwilach podczas cyklu miesięcznego. Plamy te mogą odbiegać kolorem od rzeczywistej krwi menstruacyjnej, są zazwyczaj bardziej bordowe lub brązowawe.
Może to być oznaką zaburzenia równowagi hormonalnej, która natomiast może być wczesnym objawem ciąży.
#8: Brak krwawienia miesięcznego
Jeśli w ogóle nie pojawi się krwawienie, najprawdopodobniej umówisz się na wizytę u ginekologa. Istnieje mnóstwo wyjaśnień dotyczących braku miesiączki.
Najbardziej oczywistym jest ciąża i menopauza. Inne wyjaśnienia obejmują nagłą zmianę wagi, duży wysiłek fizyczny lub ciężką chorobę.
W takim przypadku nie ma co zwlekać z konsultacją ze specjalistą. Warto to zrobić natychmiast.