×

10 najbardziej uzależniających substancji na świecie. Z niektórych korzystamy bez ograniczeń

W obecnym świecie, pełnym obowiązków i stresu, ludzie coraz częściej szukają nowych wrażeń poprzez zażywanie różnego rodzaju substancji. Przenoszą do innego świata lub pozwalają zapomnieć o codzienności. Takie związki chemiczne bardzo często uzależniają w mgnieniu oka i wpływają na postrzeganie rzeczywistości.

Reklama

Oto 10 najbardziej uzależniających substancji znanych na świecie:

1. GHB

GHB to substancja psychoaktywna, którą często podaje się narkoleptykom, aby wyregulować ich sen. Często wykorzystywana jest jako narkotyk powodujący euforię i rozluźnienie. Uzależnione osoby przyjmują substancję co kilka godzin, a gdy ominą dawkę, odczuwają stany lękowe i halucynacje. Uzależnienie jest tak silne, że odstawienie może skutkować śmiercią.

2. Benzodiazepiny

Używane są w leczeniu napadów lęku i paniki. Jednak po 6 tygodniach przyjmowania substancji tolerancja organizmu zwiększa się, a także istnieje ryzyko nasilenia się leczonych objawów. Powoduje to konieczność zwiększenia dawki, aż do momentu, gdy przyjmujący substancję uzależni się całkowicie. W takim przypadku odejście od przyjmowania benzodiazepiny jest niezwykle niebezpieczne, gdyż może spowodować zawał serca.

Reklama

3. Kofeina

Kofeina to swego rodzaju narkotyk, który jest dostępny na całym świecie bez ograniczeń. Po spożyciu wnika ona do krwiobiegu przez żołądek i wpływa na aktywność neuronów, zwiększając czujność i niwelując uczucie zmęczenia oraz senności. Z tego powodu jest ona silnie uzależniająca. Obecnie około 75% pijących kawę ludzi jest nałogowcami. Kofeina może być śmiertelna w dawce powyżej 10 g, co odpowiada 80 filiżankom kawy lub 125 puszkom Red Bull’a.

4. Alkohol

Blokuje on działanie neuronów, zwalniając procesy myślowe, oddychanie oraz bicie serca, jednocześnie zwiększając poczucie przyjemności. Alkohol może być niezwykle uzależniający. Około jedna na pięć osób, która spróbowała w swoim życiu alkoholu, będzie przez chociaż jakiś okres uzależniona. Nadmierne picie może powodować długofalowe problemy zdrowotne.

Reklama

5. Barbiturany

To leki usypiające, powodujące spowolnienie działania centralnego układu nerwowego. W Latach 60-tych często były przepisywane ludziom cierpiącym na bezsenność, aby ułatwić zapadanie w sen. Jednakże bardzo często przyjmowana dawka była zbliżona do dawki śmiertelnej, powodując zgon wielu tysięcy osób. Znanym przykładem osoby uzależnionej od tej substancji jest amerykańska ikona, Marilyn Monroe.

6. Metaamfetamina

To niezwykle potężny narkotyk, który może być wciągany, palony lub wstrzykiwany. Wywołuje przypływ szczęścia i energii przez około 6 godzin. Substancja powoduje wydzielanie się w mózgu dopaminy i neoadrenaliny, jednocześnie uszkadzając neurony. Ten proces drastycznie spowalnia produkcję substancji w mózgu, co za tym idzie zwiększa głód narkotykowy, czasem tak intensywnie, że uzależnienie występuje już po pierwszym zażyciu. Przy długotrwałym przyjmowaniu często rozwija się psychoza, a narkomani tracą kontakt z rzeczywistością.

7. Metadon

To lek przepisywany osobom uzależnionym od heroiny, aby pomóc im walczyć z nałogiem. Ma on na celu zniwelowanie zespołu odstawienia, a dawka jest powoli zmniejszana, aby umożliwić funkcjonowanie bez narkotyków. Niestety ta metoda często odnosi przeciwny do zamierzonego skutek i pacjenci psychicznie uzależniają się od metadonu, wierząc, że jest niezbędny do pozostania z daleka od heroiny. Pomimo faktu, iż metadon jest jednym z najrzadziej przepisywanych leków przeciwbólowych na receptę, jest odpowiedzialny za najwyższy odsetek spowodowanych przez nie śmierci.

Reklama

8. Nikotyna

To główny składnik tytoniu i jest jedną z najmocniej uzależniających i szkodliwych substancji  na naszej planecie. Szacuje się, że w 2020 roku z jej powodu umrze aż 8 milionów ludzi. Nikotyna jest szybko wchłaniana przez płuca i dostarczana do mózgu, zmniejszając poziom stresu i niepokoju. Podczas palenia jednego papierosa organizm wchłania około 1-2 mg nikotyny, ale zaledwie jedna kropla tej substancji w czystej postaci może doprowadzić do śmierci.

9. Kokaina

Kokaina zalewa mózg dopaminą w przeciągu kilku zaledwie sekund po zażyciu, tym samym powodując wzrost przyjemności i poczucie wiary w siebie. Badania przeprowadzone w latach 70-tych na gryzoniach ujawniły, że uczucie euforii jest tak potężne, że szczury wybierały kokainę zamiast pożywienia, nawet jeśli oznaczało to śmierć głodową. Substancja ta jest silnie uzależniająca i całkowicie przejmuje kontrolę nad życiem jednej na pięć próbujących jej osób. Udowodniono także, że nastolatkowie, którzy palą papierosy i piją alkohol są 266 razy bardziej skłonni do sięgnięcia po kokainę, niż ich rówieśnicy stroniący od tego rodzaju używek.

10. Heroina

Po wstrzyknięciu jej w ciało przekształcana jest w morfinę. Powoduje to reakcję znajdującego się w mózgu ośrodka nagrody i przytłaczającego uczucia euforii. Tolerancja na tę substancję wzrasta wraz z jej zażywaniem, co oznacza, że osoby uzależnione zwiększają dawki przyjmowanej heroiny. Jest to śmiertelnie niebezpieczne, gdyż dawka śmiertelna stanowi tyko pięciokrotność tej, którą bierze się za pierwszym razem.

Reklama
Reklama

Może Cię zainteresować

Reklama