oczy
Kategorie Zdrowie

Osoby z niebieskimi oczami powinny uważać. Naukowcy twierdzą, że maja niebezpieczne skłonności

Jak się okazuje, kolor naszych oczu zdradza więcej informacji na nasz temat niż może się wydawać. Barwa tęczówki to cecha charakterystyczna, ale najnowsze badanie pokazują, że nie ma tylko ona jedynie znaczenia wizerunkowego.

Osoby z niebieskimi oczami powinny uważać. Naukowcy twierdzą, że maja niebezpieczne skłonności

Penie nie zdawałeś sobie sprawy, ale barwa Twojej tęczówki zdradza, czy drzemią w Tobie tendencje do alkoholizmu. Jak się okazuje, wszystko zależy od genów przekazywanych od naszych rodziców, które określają kolor oczu.

Według badań, ludzie o niebieskich oczach mają większą skłonność do stania się alkoholikami.

Osoby z niebieskimi oczami powinny uważać. Naukowcy twierdzą, że maja niebezpieczne skłonności
freepik.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Vermont do udziału w badanach zaprosili 1 200 osób – alkoholików, a także narkomanów. Specjaliści doszli do wniosku, że w grupie ewidentnie przeważali właściciele jasnych kolorów tęczówek: niebieskich, szarych, lub zielonych.

W opinii specjalistów, te osoby, bardziej niż te o ciemnych tęczówkach, mają skłonności do wpadania w nałóg alkoholowy oraz narkomanię. Szczególnie silną korelację zaobserwowano wśród niebieskookich.

Istnieje „statystycznie istotna” korelacja między genami odpowiadającymi za koloru oczu i tymi, które powiązane zostały z alkoholizmem.

Według autora badań, Arivis Sulovari, „kolor oczu może stanowić przydatne narzędzie w diagnozowaniu uzależnienia od alkoholu”. Niestety, to na razie bardzo odważna teoria, bo jak podkreślają specjaliści ds. uzależnień i alkoholizmu, predyspozycje do uzależnień mają swój początek raczej w nierównościach społecznych i czynnikach psychologicznych. Wyniki badań mogą jednak być zupełnie nowym i rewolucyjnym odkryciem, które znajdzie wykorzystanie w przyszłości.