×

Zrób żel antybakteryjny (płyn dezynfekcyjny) w domu. To prostsze niż myślisz

Czy wiesz, że żel antybakteryjny, która zabija bakterie i zarazki, można zrobić samemu w domu? Co więcej, ma takie samo działanie, jak te kupowane w sklepach. Jak zrobić taki żel samodzielnie? Odpowiadamy!

Reklama

Zastosowanie żelu antybakteryjnego

Żel antybakteryjny, czyli tzw. płyn dezynfekcyjny, skutecznie zabija niemal wszystkie bakterie, grzyby i wirusy. Z powodzeniem można go stosować na dłonie, którymi każdego dnia dotykamy wielu zanieczyszczonych powierzchni, a także na na klamki, poręcze czy przedmioty, z którymi będziemy mieli styczność. Minusem stosowania żelu antybakteryjnego jest fakt, ze wysusza skórę, a wszystko przez zawarty w nim alkohol, który ma działanie bakteriobójcze. Należy także pamiętać, aby po nałożeniu żelu unikać kontaktu dłoni z oczami. Kiedy o tym zapomnimy, należy przemyć oczy letnią wodą. To samo tyczy się przypadku, kiedy nałożymy żel na podrażnioną lub uszkodzoną skórę.

Żel antybakteryjny warto mieć przy sobie zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wiemy, że będziemy mieć ograniczony dostęp do mydła i bieżącej wody. Zaleca się także korzystanie z płynu dezynfekcyjnego w miejscach, gdzie istnieje zwiększone ryzyko zakażenia niebezpiecznymi patogenami. Do tego typu miejsc możemy zaliczyć chociażby przychodnie zdrowia, szpitale czy miejsca, przez które przewija się duża liczba ludzi, jak chociażby środki komunikacji miejskiej.

Reklama

Jak zrobić taki płyn dezynfekujący (żel antybakteryjny) w domu?

Wszystko, czego potrzebujesz do przygotowania płynu dezynfekującego, to:

  • pojemnik z dozownikiem najlepiej o pojemności 100 ml
  • spirytus salicylowy lub spirytus rekyfikowany
  • żel aloesowy
  • olejek o działaniu antybakteryjnym ( może być olejek lawendowy, goździkowy, cynamonowy, eukaliptusowy lub olejek z drzewa herbacianego)

Sposób przygotowania:

Reklama

Sposób przygotowania jest dziecinnie prosty. Należy wymieszać przedstawione wyżej składniki w następujących proporcjach: 1/4 szklanki żelu aloesowego, 1-2 łyżki spirytusu, 30 kropli olejku. Jeśli chcesz dodatkowo uchronić skórę przed wysuszeniem, możesz dodać 1/4 łyżeczki olejku z witaminą E. Gotową mieszankę przelej do pojemnika z dozownikiem i gotowe! Pamiętaj, aby wstrząsnąć buteleczką przez każdym użyciem. Żel antybakteryjny domowej roboty możesz stosować przez kolejne 2-3 miesiące.

Reklama
Źródła: zdrowie.radiozet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), pixabay.com

Może Cię zainteresować

Reklama