×

Żona Krzysztofa Ibisza edukuje na Instagramie jak powinien wyglądać prawidłowy okres

Skąd wiesz jak powinien wyglądać prawidłowy okres? Ze szkoły, internetu, ginekologa, koleżanek a może powiedziała Ci o tym mama. Może być tez tak, że niektóre z nas nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiały. Jak ustalić czy nasza miesiączka przebiega prawidłowo i jakie objawy powinny nas zaniepokoić.

Pierwszy okres pojawia się zazwyczaj między 11 a 13 rokiem życia. Na początku występuje w postaci delikatnych plamień, jest nieregularny i wywołuje znaczące zmiany w życiu każdej kobiety. Po pewnym czasie zaczyna się stabilizować i pojawiać regularnie co miesiąc.

źródło: canva

źródło: canva

Jak wygląda prawidłowy okres?

Ciężko jest to jednoznacznie stwierdzić, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Można jednak wymienić kilka zasad, które zazwyczaj sprawdzają się u większości kobiet.

1# Długość cyklu

Według ginekologów długość cyklu waha się od 26 do 30 dni. Za najdłuższy „dopuszczalny” czas uznaje się 35 dni a najkrótszy to 21 dni. Jeśli zdarza się, że u Ciebie jest inaczej, bądź mimo upływu lat wciąż jest nieregularny powinnaś skonsultować to ze swoim ginekologiem.

Trzeba pamiętać, że jednorazowe odchylenia od normy są zupełnie naturalne. Na długoś naszego cyklu ma wpływ wiele czynników jak choćby zmiany hormonalne wywołane silnym stresem lub zmiana stylu życia. Dlatego nie ma co panikować, tylko dokładnie obserwować swoje ciało.

źródło: canva

źródło: canva

2# Czas trwania plamienia

Za prawidłowy okres menstruacji uznaje się średnio 7 dni. Objawia się ono krwawieniem wywołanym przez złuszczanie się złogów znajdujących w macicy. Norma ta dotyczy kobiet pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. U większości kobiet okres rozpoczyna się delikatnym plamieniem i wciągu kilku następnych dni powoli słabnie. Zbyt krótki okres wcale nie oznacza nic dobrego, gdyż może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, które w przyszłości mogą powodować trudności z zajściem w ciążę. Z drugiej strony zbyt długi i obfity okres może być wynikiem pojawienia się mięśniaków macicy lub zbyt intensywnego narastania endometrium. Oprócz tego, że jest to stan bardzo uciążliwy dla kobiety to może okazać się też groźny dla jej zdrowia. Oba przypadki należy skonsultować ze specjalistą.

3# Plamienie między miesiączkami

Jakie mogą być tego przyczyny?

– początek jajeczkowania,
– przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych o zbyt małej dawce hormonów,
– stan zapalny dróg rodnych,
– polipy,
– mięśniaki,
– przerost endometrium,
– zbyt niski poziom progesteronu (szczególnie u kobiet po 35 roku życia),
– nowotwór szyjki macicy, endometrium lub pochwy,

Żona Krzysztofa Ibisza – doktor Joanna Ibisz – wyjaśnia na Instagramie jak powinien wyglądać prawidłowy okres

Często zdarza się, że lekarze dzielą się radami na swoich profilach społecznościowych. W ten sposób mogą trafić od szerszej grupy odbiorców i przyczynić się do zwiększenia świadomości o ich zdrowiu. Tak samo postanowiła zrobić żona Krzysztofa Ibisza – Joanna Ibisz. Joanna studiowała medycynę i obecnie pracuje jako lekarz w jednym z warszawskich szpitali powiatowych. Ponadto prowadzi profil na Instagramie gdzie dzieli się ze swoimi obserwatorami wiedzą na temat zdrowia.

Jestem lekarzem. Zajmuję się leczeniem poprzez zmiany stylu życia i akupunkturę. – tak w skrócie opisuje się Joanna na swoim profilu

Wczoraj opublikowała filmik na którym edukuje odbiorców jak powinien wyglądać prawidłowy okres.

Wiele pacjentek zgłasza się mówiąc, że ich comiesięczne krwawienie jest zbyt obfite lub zbyt skąpe. Ale jak tak naprawdę wygląda prawidłowe krwawienie? Zdrowy okres to utrata od 25-80ml krwi w okresie od 3 do 7 dni. Jeden całkowicie nasiąknięty zwykły tampon lub podpaska to 5ml. Jeśli zużywasz ponad 16 tamponów lub podpasek podczas 1 cyklu oznacza, że Twój okres jest zbyt obfity. – pisze w opisie filmu Joanna

Może Cię zainteresować