Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Kiedy możemy spodziewać się końca stanu epidemii w Polsce? Minister Zdrowia odpowiada

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na zakończenie panującej epidemii. Czekamy, aż życie w każdym swoim aspekcie wróci do normy: nie będą nam potrzebne maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji dłoni, zostaną otwarte imprezy masowe, wydarzenia kulturalne będą odbywały się na porządku dziennym, a przede wszystkim wszyscy będziemy czuć się bezpieczni. Czy wiadomo już, kiedy w Polsce zniesiony zostanie stan epidemii? Głos w tej sprawie w rozmowie z Polską Agencją Prasową zabrał sam minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Stan epidemii

Przypomnijmy, że stan epidemii został wprowadzony w naszym kraju 20 marca. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia stan epidemii pozwala na wprowadzanie określonych zakazów, nakazów, środków kontroli, a także tworzenie specjalnych stref, które umożliwiają zamykanie ognisk zakażeń występujących na danym obszarze, a tym samym pozwala na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się w tym przypadku koronawirusa. Stan epidemii pozwala także wpłynąć na zmianę funkcjonowania niektórych zakładów pracy i instytucji oraz zobowiązać mieszkańców do poddania się badaniom lub obowiązkowym szczepieniom. Tyczy się to także powszechnych w ostatnich miesiącach kwarantann, w trakcie których dane osoby nie mogą opuszczać wyznaczonego miejsca w trosce o dobro i zdrowie swoje i innych.

Flickr

Zniesienie stanu epidemii

Czy możemy się spodziewać, że już wkrótce stan epidemii zostanie w Polsce zniesiony i jakie warunki musiałyby zostać spełnione, aby tak się stało? Polska Agencja Prasowa zapytała o to samego ministra zdrowia. Łukasz Szumowski odpowiedział, że stan epidemii można znieść dopiero wtedy, gdy w ciągu kolejnych tygodni nie dochodzi do nowych zachorowań.

Stan epidemii daje możliwość szybkiej reakcji na sytuację epidemiologiczną. To jest nadal potrzebne. Jak nie będziemy mieć zachorowań w pewnych województwach lub w całym kraju przez kolejne dni, być może tygodnie, wtedy będzie można zdjąć stan epidemii. Taka decyzja jednak musi być poprzedzona wnikliwą analizą. Należy pamiętać, że noszenie maseczek, zachowywanie dystansu społecznego opiera się właśnie na rozporządzeniu – podkreślił minister

Flickr

Nie wszyscy, a w tym także niektóre sądy mają spore uwagi co do legalności wprowadzonych nakazów. Minister zdrowia ma na to jednak swoje uzasadnienie. Jego zdaniem zostały one wprowadzone po to, aby chronić zdrowie Polaków.

Oczywiście ustawa epidemiczna mówi o sposobie przemieszczania się, a nie o samym fakcie posiadania maseczki, ale to są zalecenia, które mają służyć ochronie ludzi. W związku z tym, niezależnie od tego, jaką mają one siłę, umocowanie w systemie prawnym, uważam, że każdy rozsądny człowiek powinien się do nich zastosować

Tymczasem statystyki nie napawają optymizmem i jeśli faktycznie stan epidemii zostanie zniesiony dopiero wtedy, gdy nie będzie przybywać nowych zakażeń, to wszystko wskazuje na to, że na ten dzień będziemy musieli jeszcze „trochę” poczekać. Tylko wczoraj przybyło w Polsce 299 nowych zakażeń i zmarło 5 kolejnych osób zakażonych COVID-19.

Źródła: Polska Agencja Prasowa