×

6 zmian, które zachodzą w mężczyznach, po tym jak na świat przyjdzie ich dziecko

Zarówno ciąża jak i poród dziecka wywołują w organizmie matki szereg fizycznych i psychologicznych zmian. Jak to się ma do mężczyzn? Czy w ich przypadku również możemy mówić o jakichkolwiek zmianach? Oczywiście, że tak i co ciekawe, jest ich naprawdę sporo!

6 zmian, jakie zachodzą w mężczyznach, po tym jak na świat przyjdzie ich dziecko

#1 Możliwy spadek poziomu testosteronu

Wysoki poziom testosteronu jest odpowiedzialny za cechy behawioralne, takie jak agresja, rywalizacja czy przyciąganie nowej partnerki. Kiedy mężczyzna zostaje ojcem, jego poziom testosteronu wydaje się spadać, co sugeruje, że jego uwaga w znacznym stopniu jest poświęcana rodzinie. Badania wykazały, że mężczyzna, który ma już swoją wybrankę i dzieci, ma niższy poziom testosteronu niż mężczyzna, który wciąż szuka swojej drugiej połówki i nie ma dzieci. Priorytetu odgrywają więc tutaj kluczową rolę.

#2 Możliwy wzrost poziomu oksytocyny i dopaminy

Oksytocyna („hormon miłości”) i dopamina („hormon nagrody”) to 2 związki chemiczne odpowiedzialne za więź między rodzicem a dzieckiem. Podczas gdy poziom testosteronu spada, poziom oksytocyny i dopaminy wzrasta, co przekłada się na to, że świeżo upieczony ojciec chce być blisko swojej nowej pociechy.

#3 Hormonalne wzloty i upadki mogą prowadzić do depresji poporodowej u mężczyzn

Jeśli myślisz, że depresja poporodowa może występować tylko u kobiet, to jesteś w błędzie. Ale po kolei… Testosteron odgrywa dużą rolę w ochronie mężczyzn przed przygnębieniem. Problem pojawia się, kiedy jego poziom zaczyna spadać. Zmiany hormonalne wraz z dodatkowymi obowiązkami świeżo upieczonego ojca sprawiają, że mężczyźni podatni na problemy na tle psychicznym mogą zmagać się z depresją poporodową. Warto mieć tego świadomość.

#4 Możliwe zmiany w mózgu

Naukowcy postanowili zbadać aktywność mózgu w grupie nowych ojców. Okazało się, że w ciągu 4. pierwszych miesięcy licząc od momentu przyjścia dziecka na świat ich mózgi wykazywały zauważalne zmiany w istocie szarej. Zmiany, które pomagają świeżo upieczonemu ojcu rozwijać umiejętności rodzicielskie i budować silną więź z dzieckiem. Wspomniane zmiany odgrywają również bardzo istotną rolę w rozwoju poznawczym i społecznym dziecka. Mózg nowego ojca może wykazywać większą aktywność w obszarach odpowiedzialnych za planowanie, rozwiązywanie problemów i wykrywanie ryzyka. Innymi słowy, są to obszary, które pomagają ojcu upewnić się, że jego dziecko jest bezpieczne i zdrowe.

#5 Możliwy rozwój typowych objawów ciąży w sytuacji, gdy partnerka spodziewa się dziecka

Brzmi dziwnie, wręcz nierealnie, a jednak… Okazuje się, że nie tylko po narodzinach dziecka nowi ojcowie doświadczają pewnych zmian w swoich organizmach. Zmiany mogą wystąpić już podczas ciąży partnerki. Mowa tutaj o wymiotach, nudnościach, wzdęciach czy bólach pleców. Naturalny fenomen występowania objawów ciążowych u części mężczyzn oczekujących urodzenia swojego dziecka przez partnerkę określany jest mianem ciąży współczulnej lub zespołem kuwady.

#6 Możliwy wysoki poziom stresu emocjonalnego

Obowiązki rodzicielskie mogą wywoływać u mężczyzny wysoki poziom stresu. Nie to jest jednak w tym wszystkim najbardziej niepokojące lecz fakt, że część panów wychodzi z założenia, że szukanie pomocy w tym przypadku nie ma sensu. Nowi ojcowie często wychodzą z założenia, że ich wołanie o wsparcie i pomoc może odwrócić uwagę od potrzeb świeżo upieczonych matek, które tej pomocy z pewnością potrzebują bardziej. Niestety, może to się źle odbić na zdrowiu psychicznym panów.

Jak widzisz, zmiany, które zachodzą w organizmie mężczyzny podczas ciąży partnerki, jak i po urodzeniu dziecka mogą być dwojakie. Jedne są bardziej optymistyczne, inne mniej, dlatego tak ważne jest, aby oboje rodziców nie bało się o tym ze sobą rozmawiać. Szczera rozmowa potrafi zdziałać cuda!

Źródła: brightside.me
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować