Kategorie CiążaZdrowie

9 niewiarygodnych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety po urodzeniu dziecka

Kiedy na świat przychodzi dziecko, cała uwaga bliskich skupia się na nim, a w szczególności jego stanie zdrowia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, co dzieje się w tym momencie z matką maleństwa – oczywiście o ile nie ma żadnych niepokojących, widocznych gołym okiem objawów. Okazuje się, że organizm świeżo upieczonej matki przechodzi wówczas wiele zmian. O ile niektóre z nich są dobre, inne już niekoniecznie.

Jakie zmiany mogą zajść w organizmie kobiety podczas ciąży i na chwilę po porodzie?

#1 Zwiększa się rozmiar stopy

Badacze określili rozmiar stóp 49 kobiet w trakcie ciąży i 6 miesięcy po porodzie. Okazało się, że długość stóp przez ten okres wzrosła od 2 do 10 milimetrów – zmiany odnotowano w przypadku 70% kobiet. Co ciekawe, zaobserwowano również, że tylko narodziny pierwszego dziecka rzutują na rozmiar stopy. Uważa się, że zmiana wielkości stopy spowodowana jest hormonem zwanym relaksyną, która jest odpowiedzialna za uelastycznienie stawów i ścięgien.

Brightside

#2 Poszerza się klatka piersiowa

Tyczy się to w szczególności kobiet, które urodziły większe i cięższe dzieci. Kobiety, które doświadczyły rozszerzenia się obwodu klatki piersiowej, uważają, że różnica jest do tego stopnia duża, że musiały zwiększyć rozmiar ubrań o jeden rozmiar.

#3 Poszerza się obwód bioder

Relaksyna rozluźnia ścięgna w miejscu połączenia kości miednicy, przez co biodra mogą stać się szersze. To zupełnie naturalny proces. Co więcej, biodra niektórych kobiet niedługo po porodzie wracają do wcześniejszej formy.

Pxhere

#4 Ruchy dziecka są wciąż odczuwalne

Przez pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka kobiety mogą wciąż odczuwać ruchy maleństwa, choć to przyszło już na świat. Dzieje się tak z powodu skurczów mięśni macicy, które wciąż mają miejsce. Zdarza się, że ponowne „kopnięcia” przerażają młode matki, ponieważ czują, jakby znów były w ciąży.

#5 Kolor włosów i oczu może ulec zmianie

Choć ciężko w to uwierzyć, ciąża może mieć wpływ także na kolor włosów i oczu świeżo upieczonej matki. Jak to możliwe? Wszystkiemu winne są wahania hormonalne, które mogą wpłynąć także na poziom melaniny. Co więcej, dla niektórych kobiet zmiany w wyglądzie mogą być tylko tymczasowe, podczas gdy dla innych są one trwałe.

Pixinio

#6 Zmieniają się preferencje smakowe

Po ciąży preferencje smakowe mogą ulec zmianie. Dla przykładu zamiast słodkich dań, kobiety zaczynają mieć ochotę i pikantne posiłki i odwrotnie. Powód w obu przypadkach jest ten sam. Po raz kolejny chodzi tutaj o zaburzenia hormonalne.

#7 Większa potliwość

Większość kobiet zaczyna się bardziej pocić po urodzeniu dziecka. Jest to spowodowane spadkiem poziomu estrogenu we krwi. To zupełnie naturalny proces. Nie mniej jednak trzeba mieć również świadomość tego, że w niektórych przypadkach może być spowodowany problemami związanymi z funkcjonowaniem tarczycy. Jeśli zauważyłaś tę zmianę u siebie, warto więc udać się do lekarza.

Pxfuel

#8 Rozwój reakcji alergicznych

Jest bardzo niewiele badań na temat rozwijających się u matek alergii. Lekarzom jest więc ciężko mówić tutaj o przyczynach. Powszechnie uważa się jednak, że w ciąży układ odpornościowy kobiety tłumi w sobie wszystkie reakcje, w tym te alergiczne. Po ciąży mechanizm ten przestaje działać.

#9 Tatuaże mogą ulec zniekształceniu

Punkt ten tyczy się szczególnie tatuaży znajdujących się na brzuchu. Nie mniej jednak ciąża może również rzutować na wygląd tatuaży znajdujących się na biodrach, klatce piersiowej, piersiach, przedramionach czy nawet plecach, a więc wszędzie tam, gdzie mogą pojawić się rozstępy.

Spodziewałaś się tak wielu zmian, za które odpowiedzialna jest ciąża?

Źródła: brightside.me