Kategorie CholesterolChoroby układu sercowo-naczyniowegoZdrowie

Niepokojące zmiany w oczach. Jak się objawiają i o jakich niebezpieczeństwach mogą świadczyć?

Amerykańscy naukowcy ostrzegają, że niepozorne zmiany w oczach, mogą świadczyć o poważnym schorzeniu. Może być to oznaka podwyższonego poziomu cholesterolu, a w konsekwencji, większe ryzyko chorób serca. Jeżeli zauważysz ten objaw u siebie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Łuk na obwodzie rogówki

źródło: google

Zaburzenia metabolizmu lipidów mogą objawiać się niebieskim, szarym lub białym łukiem wokół rogówki. Arcus senilis, bo tak profesjonalnie nazywa się to schorzenie występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jego wystąpienie wiąże się z hiperlipidemią czyli stan, w którym poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi jest zbyt wysoki.

Co wpływa na wystąpienie zmiany w oczach

Według badań przeprowadzonych w National Library of Medicine istnieje silna korealcja między zjawiskiem łuku rogówki a nieprawidłowymi przemianami tłuszczy. Badaniu poddano 500 osób powyżej 40 roku życia. Pod uwagę brano wiek, płeć, styl życia, odżywianie, ciśnienie, stan tętnic obwodowych, oraz inne schorzenia oka. Wykazano, że arcus senilis najczęściej pojawia się u starszych osób.

Zaobserwowano go u 45 % badanych, jednak u osób powyżej 60. roku życia pojawiał się w 70 % przypadków.

Eksperci uznali, że poziom trójglicerydów w surowicy był podwyższony u 72 % badanych u których wystąpił łuk rogówki. Wykazuje to silne powiązanie tego schorzenia ze zmianami w oku.

źródło: instagram/ drlucioneiribeiro

Podwyższony poziom cholesterolu

Dlaczego hiperlipidemia jest zagrożeniem dla zdrowia i życia? Wynika to z tego, że podwyższony poziom cholesterolu zwiększa ryzyko różnego rodzaju chorób. Wpływa na szybszy rozwój zmian miażdżycowych w tętnicach, nadciśnienie czy choroby serca. Najczęstszą przyczyną zbyt dużej ilości cholesterolu jest zła dieta, obfita w przetworzone i tłuste produkty. Ponadto brak aktywności fizycznej również może się do tego przyczynić. Dlatego tak ważny jest styl życia jaki prowadzimy oraz poddawanie się regularnym badaniom profilaktycznym.

Źródła: portal.abczdrowie.pl