Kategorie CiałoUrodaZdrowie

9 zmian, które zachodzą w ludzkim organizmie po 30. roku życia

Średnio po 30. roku życia w ludzkim organizmie zaczynają zachodzić różne zmiany. Część z nich może być dla Ciebie nie lada zaskoczeniem! Co mówią eksperci o zmianach w naszych mózgach i ciele po upływie 30 lat życia? Przyjrzyjmy się temu z bliska.

10 zmian, które zachodzą w ludzkim organizmie po 30. roku życia

#1 Twój mózg zmniejsza swoją objętość

Nie, Twój mózg nie rośnie wraz z wiekiem. W rzeczywistości wraz z upływem czasu dzieje się wręcz odwrotnie. Kiedy się starzejesz, niektóre części mózgu kurczą się. Prawdopodobnie nie wiesz, że po 30. roku życia zaczynasz tracić około 50 000 neuronów dziennie. Brzmi groźnie, ale nie ma tutaj powodów do zmartwień. Mózg doskonale bowiem wie, jak sobie z tym radzić. Stwierdzono także, że objętość mózgu maleje wraz z wiekiem w tempie około 5% na dekadę po 40. roku życia. Taka zmiana ma swoje przełożenie na pamięć, zwłaszcza pamięć epizodyczną (pamięć zdarzeń).

9 zmian, które zachodzą w ludzkim organizmie po 30. roku życia
Pixy

#2 Mniej się pocisz

Czy wiesz, że kobiety wraz z upływem czasu… pocą się inaczej?! Pewne zmiany związane są z menopauzą, czyli uderzeniami gorąca. Badania wykazały także, że gruczoły potowe, zwłaszcza te ulokowane pod pachami, kurczą się wraz z wiekiem. W rezultacie są mniej wrażliwe i wydajne, przez co zmniejsza się ilość wydzielanego potu.

#3 Słabnie Twoje poczucie smaku

Twoje poczucie węchu i smaku może zanikać wraz z wiekiem. Dzieje się tak, ponieważ większość ludzi traci część swoich kubków smakowych, zawłaszcza po 60. roku życia. To m.in. dlatego starsze osoby często decydują się na większą ilość produktów bogatych w sól lub cukier.

9 zmian, które zachodzą w ludzkim organizmie po 30. roku życia
Pixabay

#4 Jesteś bardziej odporny

Jeśli przekroczyłeś 30. rok życia, prawdopodobnie Twój układ odpornościowy doświadczył już wiele. Gdy osiągniesz wiek średni, Twoja odpowiedź immunologiczna stała się bardziej ekspansywna.

#5 Twoja masa mięśniowa zacznie maleć

Jednym z najbardziej wyraźnych skutków starzenia się jest utrata masy mięśniowej. W efekcie stajemy się słabsi. Po 30. roku życia spada o około 3–8% na dekadę. Po 60. roku życia wskaźnik ten spada jeszcze bardziej.

zmiany po 30. roku życia
Youtube

#6 Twój metabolizm zaczyna się stabilizować

Naukowcy sugerują, że nasz metabolizm ulega stabilizacji wraz z wiekiem. Najbardziej krytycznym okresem dla naszego metabolizmu wydaje się być wiek 50-60 lat. Oznacza to, że nasza waga nie ulegnie dużym zmianom.

#7 Twoje paznokcie wolniej rosną

Kiedy jesteśmy młodzi, nasze paznokcie szybko rosną. Zostało to po raz pierwszy zauważone przez dr Williama Beana, który zauważył, że jego lewy paznokieć rósł w tempie 0,123 mm dziennie. Po ukończeniu 67 roku życia wskaźnik ten spadał do 0,095 mm dziennie. Zmiany te prawdopodobnie są spowodowane wolniejszym krążeniem krwi.

9 zmian, które zachodzą w ludzkim organizmie po 30. roku życia
Wikimedia Commons

#8 Twoja osobowość stabilizuje się

Badacze sugerują, że okres stabilizacji naszej osobowości następuje między 30 a 50 rokiem życia.

#9 Twoje zęby stają się mniej wrażliwe

Twoje zęby stają się mniej wrażliwe, a dzieje się tak, ponieważ zębina (otaczająca miazgę zęba tkanka znajdująca się pomiędzy szkliwem a cementem korzeniowym) z wiekiem wzmacnia się. To wzmocnienie powoduje utratę wrażliwości.

Źródła: brightside.me