×

Tak ewoluowaliśmy na przestrzeni zaledwie ostatnich 150 lat. Co będzie dalej?

Ewolucja naszego gatunku miała miejsce na przestrzeni wielu tysięcy lat. Pochodzenie, drogę rozwojową i procesy biologiczne, które doprowadziły do powstania anatomicznie nowoczesnego człowieka rozumnego, opisuje dokładnie antropogeneza. Uważamy, że hominizacja, czyli proces powstania gatunku człowiek rozumny Homo sapiens, zakończyła się wraz z pojawieniem się na świecie naszych przodków Homo rhodesiensis. Czy aby na pewno? Otóż nie do końca. Wystarczyło ostatnie 150 lat, aby zaobserwować zmiany, jakie zaszły w ludzkich organizmach.

Jak bardzo zmieniliśmy się w porównaniu do naszych przodków, którzy jeszcze nie tak dawno stąpali po Ziemi?

#1 Wzrost

Istnieją dowody na to, że średni wzrost człowieka jest wyższy niż jeszcze 150-200 lat temu. Z badań opublikowanych w magazynie naukowym eLife wynika, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnych krajach na całym świecie, są wyżsi od swoich przodków. Wyraźną różnicę w zauważono w przypadku kobiet z Korei Południowej (średnio 20,2 cm różnicy) i mężczyzn z Iranu (średnio 16,5 cm różnicy).

#2 Okres dojrzewania

Chłopcy i dziewczęta przechodzą przez okres dojrzewania wcześniej niż dzieci jeszcze sprzed zaledwie 100 lat. Według badań przeprowadzonych na University of California 15% dziewcząt rozpoczyna okres dojrzewania już w wieku 7 lat. Szacuje się, że okres dojrzewania ma miejsce o 1-2 lata wcześniej niż w rekordowych przypadkach z początku XX wieku.

#3 Temperatura ciała

Podczas gdy średnia temperatura powietrza w wielu rejonach świata rośnie, temperatura ludzkiego ciała wręcz przeciwnie. Naukowcy z Unisersytetu Stanfora potwierdzili, że mężczyźni w XXI wieku obniżyli średnią temperaturę ciała o 1,06ºF (blisko 0,6 stopnia Celsjusza) w porównaniu ze średnią temperaturą ciała mężczyzn z XIX wieku. W przypadku kobiet ta różnica jest o połowę mniejsza.

#4 Długowieczność

Średnia długość życia ludzkiego wzrosła z powodu postępów w zakresie panujących warunków sanitarnych, dostępnej żywności i jej jakości, higieny, rozwoju medycyny i kilku innych czynników. Raport opublikowany przez Santalucía Institute w Hiszpanii przewiduje, że średnia długość życia będzie rosła do końca XXI wieku. Bardzo możliwe, że będzie znacznie więcej osób, które dożyją przysłowiowych 100 lat. Jeśli porównamy aktualne dane z danym z początku XX wieku, okazuje się, że wówczas tylko 26,2% populacji dożyło 65 lat. Dziś odsetek ten jest znacznie większy.

#5 Ludzkie ciało

Dzięki rozwojowi nauki i technologii, w ostatnich latach stwierdzono nieznane dotąd interstitium, które, jak się okazało, może zawierać nawet 20 procent ludzkich płynów ustrojowych. Ten tajemniczy organ wywołał wiele kontrowersji wśród uczonych. Wiadomo jednak, że odgrywa w ludzkim organizmie znaczącą rolę. Na tym jednak nie koniec… W 2013 roku odkryto szóstą warstwę w rogówce oka, która ma zaledwie 0,04 cala grubości.

#5 Części ciała, które zniknęły lub znikną

Jedną z takich części ciała jest mięsień dłoniowy długi, który biegnie od łokcia do nadgarstka. Podobno już dzisiaj rodzą się osoby, u których nie stwierdzono jego występowania. Jak to możliwe? Otóż jest to mięsień, który u naszych przodków był aktywowany głównie podczas wspinaczki.

#6 Otyłość

Winnych za coraz częściej występującą u ludzi nadwagę czy otyłość nie trzeba długo szukać. Brak ruchu, siedzący tryb życia i częste spożywanie śmieciowego jedzenia sprawia, że wysportowana sylwetka odchodzi w zapomnienie. Według Światowej Organizacji Zdrowia odsetek osób otyłych potroił się od 1975 roku! Dane z 2016 roku wykazały, że ponad 1,9 miliarda dorosłych ludzi ma nadwagę, a wśród nich ponad 650 milionów było otyłych.

Freepik

Freepik

Źródła: brightside.me
Fotografie: Fot. Pixabay (miniatura wpisu), pixabay.com

Może Cię zainteresować