Kategorie Porady

Zmieniasz piżamę i pościel raz na tydzień? To duży błąd, szkodzący Twojemu zdrowiu

Kiedy ostatni raz zmieniałeś pościel i piżamę w której śpisz? Są to obowiązki, które raczej nie należą do ulubionych, dlatego często odkładamy je na później, a to duży błąd. Regularna zmiana posłania jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. W takim razie jak często powinniśmy to robić?

Czym grozi rzadkie ziemianie pościeli?

źródło: canva

Czysta pościel i prześcieradło mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia człowieka. Podczas snu, niezależnie od pory roku, pocimy się. Istnieją badania, które wykazały, że przeciętny człowiek podczas każdej nocy wytwarza ok. pół litra potu.

W temacie częstotliwości prania pościeli, głos zabrała ekspertka w tej dziedziny Mary Marlowe Leverette.

Podczas snu, nadal się pocimy i cały ten pot jest uwalniany własnie do pościeli. W jej włóknach możliwe jest też znalezienie śladów śliny, moczu, śluzu czy fekalii. Jeśli [pościel] nie jest regularnie czyszczona, a osoba z niej korzystająca ma zadrapania lub rany, może się zarazić! W kontakcie z taką tkaniną możemy nabawić się również grzybicy. Rzadkie czyszczenie prześcieradła i pościeli umożliwia płynom przeniknięcie do poduszek i materaców, a te ostatnie znacznie trudniej wyczyścić.

źródło: canva

To jednak nie koniec. Martwy naskórek, przyciąga roztocza i mikroskopijne robaki, które żyją we włóknach naszych pościeli, a ludzkie ciało jest dla nich jedną wielką ucztą.

Roztocza żywią się martwą tkanką skóry. Jednocześnie wypróżniają się w miejscu, w którym żyją – naszej pościeli. Według Leverette, mogą być zwłaszcza groźne dla osób, mających problemy z oddychaniem.

Odchody roztoczy mogą powodować problemy z oddychaniem u osób cierpiących na alergie i astmę, ale można je łatwo usunąć, dzięki przemywaniu ciepłą wodą. Przez rzadkie pranie pościeli tłuszcze i płyny osadzają się w jej włóknach, co czyni je znacznie trudniejszymi do usunięcia. Jeśli kiedykolwiek wyciągnąłeś prześcieradło z pralki, a jego zapach był nieświeży, to znak, że nie jest ono dokładnie wyczyszczone.

W takim razie jak często powinniśmy zmieniać pościel i piżamę?

źródło: canva

Jakiś czas temu na pytanie „jak często zmieniać pościel” odpowiedzielibyśmy przynajmniej raz na tydzień. Jednak wiele zależy od naszego stylu życia.

Jeżeli kąpiemy się tuż przed snem wystarczy zmiana pościeli raz w tygodniu. Natomiast gdy myjemy się z rana zaleca się zmianę posłania przynajmniej raz na 3 dni. To samo dotyczy piżamy, w niej również żerują roztocza, które podczas snu przenoszą się na nasz naskórek. Dlatego warto zadbać o to by pościel oraz ubrania w których śpimy był zmieniane jak najczęściej.

Źródła: kobieta.gazeta.pl