×

7 czynników, które mogą zmienić kolor Twoich oczu. To naprawdę możliwe!

Bez względu na to, jaki masz kolor oczu, bardzo możliwe, że zastanawiałeś się, jak wyglądałbyś w niebieskich, zielonych, a może brązowych oczach. Ba, być może chciałbyś, aby Twoje oczy były w innym kolorze. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje wiele czynników, w tym jedzenie i emocje, które mogą wpływać na kolor naszych tęczówek. Nie wierzysz? Przeczytaj dalej…

Kilka interesujących faktów na temat zmiany koloru oczów

#1 Nastrój

Wybuch różnego rodzaju emocji są pewnego rodzaju szokiem dla naszego organizmu. Kiedy jesteśmy wściekli lub doświadczamy nieopisanej radości, zmienia się częstotliwość bicia serca, nasz oddech przyśpiesza i co więcej, zmienia się także kolor naszych tęczówek – mogą stać się ciemniejsze lub jaśniejsze. Niektórzy badacze twierdzą, że najbardziej żywy kolor oczu jest spotykany u osób, które doświadczają w swoim życiu więcej szczęśliwych chwil.

#2 Melanina i wiek

Twoje dziecko przyszło na świat z szaro-niebieskimi oczami? Nie zdziw się, jeśli ich barwa z czasem zupełnie się zmieni. Szaro-niebieskie oczy jest zwykle objawem niskiej zawartości melaniny w tęczówkach. Jeśli ilość melanocytów w ich tęczówkach wzrośnie, w wieku pomiędzy 3. a 18. miesiącem życia ich oczy staną się ciemniejsze. Dla przykładu, ludzie mieszkający w rejonach górskich często przychodzą na świat z niebieskimi oczami, które często z czasem zmieniają swoją barwę na piwną – oczywiście, wiele zależy tutaj od barwy oczu rodziców. Nie mnie jednak istnieją badania, które wykazały, że istnieje 16 genów, które wpływają na kolor oczu, dlatego tak trudno jest przewidzieć barwę oczu, zanim dziecko przyjdzie na świat.

Czasami ostateczny kolor oczu kształtuje się dopiero w wieku 12 lat. Nie mniej jednak dzieci, które rodzą się z brązowymi oczami, utrzymują ten kolor oczu przez resztę życia. Odpowiedzialny jest za to wysoki kolor melaniny. Nawiasem mówiąc, osoby, które cechują się ciemną barwą oczu, rzadziej chorują na choroby oczu. Według badań przeprowadzonych w Czechach osoby o brązowych oczach są zwykle postrzegane jako mniej zawodne, podczas gdy kobiety o jasnych oczach rzadziej zmagają się z depresją.

#3 Laserowe rozjaśnianie koloru oczu

Laserowa zmiana koloru oczu była niegdyś bardzo ryzykowna i mogła prowadzić nawet do utraty wzroku. W 2011 roku dr Gregg Homer dokonał odkrycia, dzięki któremu zmiana koloru oczu jest zdecydowanie bezpieczniejsza. Za pomocą lasera komórki melaniny są niszczone, dzięki czemu istnieje możliwość rozjaśnienia tęczówki. Oznacza to, że ludzie o brązowych oczach mogą zmienić laserowo barwę oczu na niebieską lub szarą. Cały zabieg trwa zaledwie 20 sekund, a różnica jest zauważalna gołym okiem po upływie zaledwie 2-4 tygodni. Badania wykazały, że tego typu zabieg nie wpływa negatywnie na jakość widzenia. Nie mniej jednak wciąż upłynęło zbyt mało czasu. aby zbadać wszystkie działania niepożądane.

#4 Dieta i detoksykacja organizmu

W medycynie alternatywnej krąży teoria, że kolor tęczówek i zdrowie narządów wewnętrznych są ze sobą ściśle powiązane, choć nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Dr Robert Morse, ekspert ds. zdrowia, uważa, że zewnętrza ćwiartka oka jest związana ze zdrowiem mózgu, podczas gdy jego wewnętrzna część jest powiązana z układem trawiennym. Zdaniem naukowca obecność owoców i warzyw w diecie może mieć wpływ na kolor oczu. Powstała nawet seria materiałów poświęcona jego badaniom.

Poniższe zdjęcia obrazują oczy dziewczyny, która od 6 lat jest weganką. Zmiana nawyków żywieniowych znacznie wpłynęła na jej kolor oczu. Według dr Morse, żółte odcienie oznaczają dużą ilość toksyn w organizmie. Zdaniem naukowca pigmenty w każdym przypadku wymagają indywidualnej analizy. Nie mniej jednak pozwolono wyciągnąć sobie odpowiednie wnioski. Jeśli wierzyć badaniom, szpinak pomaga zachować młodzieńczy i jasny wygląd oczu. Miód dodaje im ciepłych odcieni, a owoce morza wpływają na intensywność koloru. Inne produkty, które mogą wpływać na kolor oczu, to oliwa z oliwek, cebula i orzechy. Oczywiście to wszystko są tylko założenia, które niekoniecznie muszą mieć pokrycie w rzeczywistości.

#5 Światło słoneczne i miejsce zamieszkania

Ludzi o brązowych oczach można spotkać na wszystkich kontynentach. Szacuje się, że ma je 70% populacji. Ba, w niektórych regionach odsetek osób o brązowych oczach sięga 95%.

Niebieskoocy ludzie są najczęściej spotykani w takich krajach, jak Estonia, Dania, Finlandia, Niemcy czy Wielka Brytania. Czasami z niebieskim kolorem oczu można spotkać się u ludzi na Bliskim Wschodzie. Nawiasem mówiąc, badacze genetyki z Uniwersytetu w Kopenhadze doszli do wnioski, że niebieskie tęczówki są efektem mutacji, która miała miejsce około 6-10 tysięcy lat temu. Dr Eiberg twierdzi, że pierwotnie wszyscy ludzie mieli brązowe oczy.

Zaledwie 2% populacji na świecie ma zielone oczy. Ten odcień powstał z powodu umiarkowanej zawartości melaniny i kombinacji żółto-brązowych pigmentów. Osoby o zielonych oczach możemy spotkać najczęściej w Hiszpanii, Irlandii, Rosji, Brazylii, Islandii i Pakistanie.

#6 Makijaż i ubrania

Choć makijaż i ubrania nie zmienią koloru oczu, bez dwóch zdań mogą podkreślić ich barwę. Dla przykładu oczu o barwie brązowej doskonale podkreślą ubrania w kolorze złotym, różowym czy jasnozielonym. Osoby niebieskookie czy zielonookie mogą z kolei podkreślić barwę za pomocą turkusu, szmaragdu czy koloru niebieskiego.

#7 Kameleonowy kolor oczu

Oczy niektórych ludzi mogą zmieniać kolor. Mimo że owe zjawisko nie zostało jeszcze dogłębnie zbadane, naukowcy zgodnie twierdzą, że nie jest to objaw choroby, a wyjątkowej cechy. Co więcej, lekarze badający przypadki takich ludzi nie odnotowali u nich żadnych problemów z widzeniem. Wykazano natomiast, że konsekwentna zmiana koloru oczu wiąże się z procesami w układzie nerwowym i hormonalnym oraz ilością melaniny. Oczy takiej osoby reagują np. na stres, podniecenie czy znużenie. Zmiany w kolorze tęczówek mogą być także powiązane ze środowiskiem i zmianami klimatu.

Swoją drogą chciałbyś zmienić kolor swoich oczu czy raczej jest Ci to zupełnie obojętne? Jeśli tak to na jaki?

Źródła: brightside.me
Fotografie: livelovefruit.com

Może Cię zainteresować