Kategorie Zdrowie

W Polsce aż 11 mln osób jest wyczerpanych. To przez 3 podstawowe błędy!

Czy Ty też jesteś ciągle zmęczony? Szybkie tempo życia nie musi wcale oznaczać, że cały czas czujesz się wypompowany! Nowe badania naukowe stawiają jasną sytuację!

W Polsce uczucie wyczerpania deklaruje aż 11 mln pracujących zawodowo osób, a co najmniej u 100 tyś. z nich można rozpoznać zespół chronicznego zmęczenia, czyli tired all the time – TATT

Polacy w 2015 roku wydali na napoje energetyczne aż 1,3 mld złotych! Takie zmęczenie może mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

20% wypadków na głównych drogach spowodowana jest zmęczeniem. Takie osoby zagrożone są depresją, otyłością, cukrzycą czy udarem

Okazuje się, że wiecznie zmęczeni ludzie wkładają w swoje czynności więcej wysiłki. Różne typy zmęczenia mają wiele wspólnych przyczyn.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Marcin Krasnodębski (@marcin_krasnodebski_)

Zmęczenie ma związek z metabolizmem

Badania pokazują, że u wyczerpanych osób rośnie poziom leptyny. Jest to hormon wytwarzany w tkance tłuszczowej. Jego zadaniem jest sygnalizowanie mózgu, że ciało ma wystarczające zasoby energii. Jej nadmiar może zmniejszyć poziom aktywności. Wystarczy krótkotrwała głodówka, by pacjent poczuł przypływ energii.

Wydaje się to nieprawdopodobne, jednak wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, że brak snu może powodować zmęczenie

„Moi pacjenci są zaskoczeni gdy proszę ich, aby prowadzili dziennik aktywności. A kiedy pytam, kiedy odpoczywają, odpowiadają, że podczas przeglądania Facebooka. Niestety, to nie jest żaden odpoczynek” – opowiada prof. Julia Newton z Uniwersytetu Newcastle.

Jakie są więc najczęstsze przyczyny wyczerpania?

#1. Weekendowy jetlag

Cały tydzień wstajesz o 5 rano, więc w weekend odsypiasz. Niestety, ten sposób reguluje nasz zegar biologiczny, a to prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu hormonów.

Unikaj zarywania nocy i spania do południa

Staraj się utrzymać ten sam rytm aktywności i snu przez cały tydzień, także w weekendy.

#2. Brak lub niski poziom aktywności fizycznej

Badania pokazują, że osoby, które regularnie uprawiają sport rzadziej skarżą się na przemęczenie. Ruch podnosi poziom dopaminy, noradrenaliny i serotoniny!

Jeśli nie masz czasu na siłownię, spróbuj wybrać taką formę aktywności fizycznej, która odpowiada Twojemu trybowi życia

Może warto przesiąść się z auta na rower?

#3 Nieprawidłowa dieta

Przemęczenie może wynikać ze zbyt niskiego poziomu żelaza. Także zbyt duża ilość słodyczy co prawda dać nam „energetycznego kopa”, jednak po nim szybko przychodzi spadek poziomu cukru. A to już zdecydowanie odbierze nam energii.

Pamiętaj, by dbać o urozmaiconą dietę, która bogata jest w świeże produkty

Źródło: wykop.pl | Fotografie: www.Instagram.com | Miniatura wpisu: