×

Zmarła polska siatkarka Angelika Wołynko. Miała zaledwie 31 lat

Angelika Wołynko zmarła 23 kwietnia o czym poinformował „Super Express”. Kobieta zmarła z powodu choroby, którą wykryto u niej podczas drugiej ciąży. Miała zaledwie 31 lat. Osierociła dwie małe córki.

Druzgocząca diagnoza lekarzy

Angelika urodziła się niedaleko Elbląga i tam też zaczęła swoją przygodę z siatkówką. Sport ten bardzo przypadł jej do gustu i było widać, że dziewczyna ma talent. Radziła sobie na tyle dobrze, że niedługo później dołączyła do zespołu Orła Elbląg gdzie zaczęła się jej kariera.

źródło: Facebook/ Angelika Wołynko

źródło: Facebook/ Angelika Wołynko

Siatkarka kilka lat temu wyszła za mąż i na świecie pojawiła się jej pierwsza córeczka. Po pewnym czasie zaszłam w drugą ciążę, podczas której lekarze wykryli u niej raka piersi. Angelika przyjęła pierwsze dawki chemoterapii jeszcze w czasie trwania ciąży. Po przyjściu na świat jej drugiej córki, rozpoczęła kolejne etapy leczenia. Jednak te nie były już tak skuteczne.

Badania ukazały powiększające się guzy i już w grudniu poprzedniego roku Angelika zdecydowała się na szybką operację usunięcia piersi oraz węzłów chłonnych. Operacja przebiegła bez zarzutów, a wyniki badań rokowały pomyślnie na przyszłość – czytamy na portalu Info.Elbląg.pl.

Szansą na powrót do zdrowia miała być terapia która, była jednak bardzo kosztowna. Jedna dawka leku kosztowała 20 tys. zł, natomiast całe leczenie wniosłoby około 2 milionów zł. Bliscy oraz środowisko siatkarskie zaangażowało się w pomoc i zorganizowali dla Angeliki zbiórkę na zebranie potrzebnych środków. Niestety ich starania nie pomogły. Wołynko zmarła 23 kwietnia zostawiając dwie córki i męża.

Rak piersi – przebieg, leczenie oraz rokowania

źródło: canva

źródło: canva

Rak piersi powstaje na skutek niekontrolowanego rozmnażania się wadliwych komórek nabłonka gruczołu piersiowego. Objawia się zgrubieniami, które można wyczuć podczas dotyku. Jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Według statystyk rocznie diagnozuje się 1,5 miliona raka piersi na świecie, z czego około 400 tys. kobieta w wyniku tego umiera.

Wykrycie nowotworu piersi zazwyczaj wiąże się z usunięciem gruczołu piersiowego, węzłów chłonnych oraz mięśni piersiowych. Dodatkowo dla uzupełnienia terapii stosuje się chemio- i radioterapię oraz terapię hormonalną.

Nowotwory złośliwe piersi odpowiedzialne są za 13% zgonów nowotworowych u kobiet. Jeżeli chorobę wykryje się we wczesnym stadium jest możliwość całkowitego wyleczenia. Dlatego tak ważne jest aby samemu regularnie sprawdzać czy w piersiach nie zaszły jakieś zmiany. Gdy wyczujemy guza należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Źródła: sport.fakt.pl

Może Cię zainteresować