×

Zmagał się z bólem pleców. Tomografia pokazała, że mężczyzna ma dodatkowy narząd!

Czynników wpływających na ból pleców może być wiele. Zła postawa i krzywy kręgosłup, rwa kulszowa, nadwyrężenie mięśni to tylko kilka z możliwych scenariuszy, które na już przychodzą nam do głowy. To zwykle w nich dopatrujemy się przyczyny. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy przyczyna bólu leży gdzieś zupełnie indziej. Przekonał się o tym pewien Brazylijczyk, w przypadku którego lekarze wykluczyli już praktycznie wszystko, a ból wciąż nie ustępował. Dopiero dodatkowe badania dały odpowiedź. Wstrząsającą odpowiedź…

Ból pleców nie dawał mu spokoju

Kiedy pochodzący z Brazylii 38-letni mężczyzna zaczął zmagać się z bólem pleców, postanowił udać się do lekarza z nadzieją, że ten ustali przyczynę bólu i pokieruje dalszym leczeniem.

Konieczne były dodatkowe badania. W pierwszej kolejności podejrzewano przepuklinę kręgosłupa zwaną potocznie wypadnięciem dysku, dlatego też zlecono tomografię komputerową. I choć diagnoza się potwierdziła, nie to przykuło uwagę lekarzy, a… trzecia nerka mężczyzny. Pacjent miał jedną lewą i dwie prawe nerki, które były połączone ze sobą moczowodem. Co ciekawe, każda nerka działała prawidłowo! Przypadek Brazylijczyka został opisany na łamach „The New England Journal of Medicine”.

Skąd wzięła się trzecia nerka? Zdaniem lekarzy rozwinęła się już w życiu płodowym, jednak nikt wcześniej jej nie zauważył.

3 nerki ma jedynie 100 osób na świecie

W historii medycyny odnotowano zaledwie blisko 100 takich przypadków na całym świecie. Jak wynika z publikowanych do tej pory raportów, trzecia nerka praktycznie za każdym razem była odkrywana przypadkowo, co jest dowodem na to, że nie rzutowała ona na codzienne funkcjonowanie pacjentów.

Ból pleców – statystyki

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak powszechną dolegliwością jest ból pleców. Szacuje się, że z powodu bólu kręgosłupa cierpi lub będzie cierpiało przynajmniej raz w ciągu swojego życia od 75% do nawet 85% ludzi. Kluczem do zniwelowania bólu jest postawienie odpowiedniej diagnozy, a następnie podjęcie leczenia lub skorzystania z zabiegów u fizjoterapeuty.

Funkcje nerek

Nerki są nam niezbędne do życia, bowiem pełnią kilka bardzo ważnych funkcji. Najważniejszą funkcją nerek jest oczyszczanie produktów przemiany materii z krwi, a także utrzymywanie prawidłowego stężenia elektrolitów i wody w organizmie. To również nerki odpowiadają za produkcje moczu, z którym owe płyny są wydalane.

Źródła: globalnews.ca
Fotografie: Fot. Pixabay (miniatura wpisu), Archiwum prywatne

Może Cię zainteresować