Zioła czerwiec
Kategorie Medycyna naturalnaZiołolecznictwo

7 ziół, które należy zbierać w czerwcu. Mają wtedy największą moc leczniczą

Czerwiec to idealna pora dla ziół. Słońce coraz dłużej utrzymuje się na niebie, dzięki czemu dostarcza roślinom potrzebnej energii, by rosły w siłę i składniki, które ratują nas w niejednej zdrowotnej potrzebie.

Jednak to nie wszystko, co oferuje nam ten miesiąc. Okazuje się, że w czerwcu zebrane zioła mają największą moc leczniczą

To właśnie w tym miesiącu przypada najkrótsza noc w roku. Noc Świętojańska i pogańskie święto Kupały to chwila, kiedy łączą się ze sobą żywioły. 

Które zatem zioła zbierać w czerwcu?

#1 Zioła, czerwiec:Dziurawiec

Powinno się go zbierać na św. Jana. Dziurawiec potrafi pomóc osobom z depresją i smutkami. jest idealny na problemy z żołądkiem, problemy z wątrobą i układem trawiennym. 

Przepis na napar z dziurawca:

Zalej 1 łyżkę ziela szklanką wrzątku, przykryj i parz przez 30 minut, a następnie przecedź. Pij przed posiłkami po 1/2 szklanki.

#2 Zioła, czerwiec:Rumianek

Jakiś czas temu pisałam Wam o tym, by nie spożywać rumianku latem. Jeżeli chcecie poznać przyczynę, koniecznie zobaczcie artykuł o zakazanych ziołach.

Jednak jeżeli chodzi o jego zbiór, idealny jest własnie czerwiec. Jest on pomocny w problemach z wątrobą, trawieniem i skórnych zmian. Zbierz całe kwiaty i zasusz.

Przepis na nalewkę:

50 g suszonego rumianku zalej 250 ml wódki. Odstaw słoik na miesiąc, codziennie wstrząsając. Po upływie tego czasu, przecedź nalewkę i dodaj 200 ml przegotowanej wody oraz 2 łyżki miodu. Dokładnie wymieszaj i przelej do butelki. Spożywaj 20 kropli nalewki dziennie przy stanach zapalnych układu pokarmowego, przeziębianiach i skórnych zmianach.

#3 Zioła, czerwiec:Lipa

Końcem czerwca zobaczycie kwitnącą lipę. Przyda się do herbatek napotnych, pomoże w przeziębieniu i gorączce. Zbierz po zakwitnięciu i ususz.

Przepis na herbatę:

Umieść 1 łyżkę kwiatu lipy i zaparzaj przez 15 minut pod przykryciem. Możesz do lepszego smaku dodać soku z malin. 

#4 Zioła, czerwiec:Wrotycz 

Zbierz w czerwcu i susz. To zioło przyda Ci się w momencie walki z bólem, stanem zapalnym, a dodatkowo działa antyalergicznie, żółciopędne i uspokajająco. 

Przepis na napar:

3 łyżki suszonego ziela zalej 2 szklankami wrzątku. Przykryj i daj się temu zaparzyć przez 30 minut. Przecedź i pij 2 razy dziennie po 1 szklance. 

#5 Zioła, czerwiec:Mięte dziką i pieprzową

Obie suszymy i przetwarzamy na syropy lub odświeżające płyny bądź herbatę. Pomogą także w niestrawności, migreną i bezsennością.

Przepis na herbatę:

1 łyżkę liści zalej 2 szklankami wrzątku i parz pod przykryciem 10 minut. Przecedź i pij pół szklanki na 1 godzinę przed jedzeniem. 

#6 Zioła, czerwiec:Zielone orzechy włoskie

Idealne na zatrucia będzie nalewka z zielonego orzecha włoskiego. Pamiętaj jednak, by surowiec był miękki i soczysty. Możesz sprawdzić to za pomocą wykałaczki.

Przepis na syrop, oliwę, lek na żołądek, sok i lek na biegunkę znajdziesz w tym artykule.

#7 Zioła, czerwiec:Skrzyp polny 

Idealne, gdy zależy Ci by poprawić stan swojej skóry, włosów i paznokci. Na pewno nie raz słyszałeś o nim w reklamach, a teraz możesz zrobić go sam i czerpać z jego właściwości garściami! 

Źródło: sekrety-zdrowia.org | Fotografie: www.Instagram.com