Czerwiec to idealna pora dla ziół. Słońce coraz dłużej utrzymuje się na niebie, dzięki czemu dostarcza roślinom potrzebnej energii, by rosły w siłę i składniki, które ratują nas w niejednej zdrowotnej potrzebie.
Jednak to nie wszystko, co oferuje nam ten miesiąc. Okazuje się, że w czerwcu zebrane zioła mają największą moc leczniczą
To właśnie w tym miesiącu przypada najkrótsza noc w roku. Noc Świętojańska i pogańskie święto Kupały to chwila, kiedy łączą się ze sobą żywioły.
Które zatem zioła zbierać w czerwcu?
#1 Zioła, czerwiec:Dziurawiec
Powinno się go zbierać na św. Jana. Dziurawiec potrafi pomóc osobom z depresją i smutkami. jest idealny na problemy z żołądkiem, problemy z wątrobą i układem trawiennym.
Przepis na napar z dziurawca:
Zalej 1 łyżkę ziela szklanką wrzątku, przykryj i parz przez 30 minut, a następnie przecedź. Pij przed posiłkami po 1/2 szklanki.
#2 Zioła, czerwiec:Rumianek
Jakiś czas temu pisałam Wam o tym, by nie spożywać rumianku latem. Jeżeli chcecie poznać przyczynę, koniecznie zobaczcie artykuł o zakazanych ziołach.
Jednak jeżeli chodzi o jego zbiór, idealny jest własnie czerwiec. Jest on pomocny w problemach z wątrobą, trawieniem i skórnych zmian. Zbierz całe kwiaty i zasusz.
Przepis na nalewkę:
50 g suszonego rumianku zalej 250 ml wódki. Odstaw słoik na miesiąc, codziennie wstrząsając. Po upływie tego czasu, przecedź nalewkę i dodaj 200 ml przegotowanej wody oraz 2 łyżki miodu. Dokładnie wymieszaj i przelej do butelki. Spożywaj 20 kropli nalewki dziennie przy stanach zapalnych układu pokarmowego, przeziębianiach i skórnych zmianach.
#3 Zioła, czerwiec:Lipa
Końcem czerwca zobaczycie kwitnącą lipę. Przyda się do herbatek napotnych, pomoże w przeziębieniu i gorączce. Zbierz po zakwitnięciu i ususz.
Przepis na herbatę:
Umieść 1 łyżkę kwiatu lipy i zaparzaj przez 15 minut pod przykryciem. Możesz do lepszego smaku dodać soku z malin.
#4 Zioła, czerwiec:Wrotycz
Zbierz w czerwcu i susz. To zioło przyda Ci się w momencie walki z bólem, stanem zapalnym, a dodatkowo działa antyalergicznie, żółciopędne i uspokajająco.
Przepis na napar:
3 łyżki suszonego ziela zalej 2 szklankami wrzątku. Przykryj i daj się temu zaparzyć przez 30 minut. Przecedź i pij 2 razy dziennie po 1 szklance.
#5 Zioła, czerwiec:Mięte dziką i pieprzową
Obie suszymy i przetwarzamy na syropy lub odświeżające płyny bądź herbatę. Pomogą także w niestrawności, migreną i bezsennością.
Przepis na herbatę:
1 łyżkę liści zalej 2 szklankami wrzątku i parz pod przykryciem 10 minut. Przecedź i pij pół szklanki na 1 godzinę przed jedzeniem.
#6 Zioła, czerwiec:Zielone orzechy włoskie
Idealne na zatrucia będzie nalewka z zielonego orzecha włoskiego. Pamiętaj jednak, by surowiec był miękki i soczysty. Możesz sprawdzić to za pomocą wykałaczki.
Przepis na syrop, oliwę, lek na żołądek, sok i lek na biegunkę znajdziesz w tym artykule.
#7 Zioła, czerwiec:Skrzyp polny
Idealne, gdy zależy Ci by poprawić stan swojej skóry, włosów i paznokci. Na pewno nie raz słyszałeś o nim w reklamach, a teraz możesz zrobić go sam i czerpać z jego właściwości garściami!