×

Czy kąpiel w zimnej wodzie sprzyja regeneracji organizmu? Badanie dało odpowiedź

Bardzo możliwe, że spotkałeś się z obrazkiem sportowców, którzy biorą zimne kąpiele lub zanurzają się w lodowatej wodzie. Co ma na celu takie działanie? Czy sprzyja regeneracji organizmu? Odpowiedź na to pytanie postanowili poznać badacze.

Badanie

Badanie Krueger M. przeanalizowano wpływ codziennego zanurzenia się w zimnej wodzie po wysiłku na wynik meczu, postrzeganie wysiłku, regenerację, wskaźnik uszkodzenia mięśni oraz obciążenie metaboliczne podczas 5-dniowego turnieju młodych (poniżej 18. roku życia), niemieckich hokeistów na trawie. Drużynę podzielono losowo na dwie grupy:

  • GRUPA I – zawodnicy zanurzali się w zimnej (z wyłączeniem głowy) wodzie o temperaturze około 6 ° C na 5 minut,
  • GRUPA II – zawodnicy regenerowali się pasywnie

Wydajność podczas treningów i meczów rozgrywanych przez młodych hokeistów śledzono za pomocą systemu śledzenia GPS i na podstawie postrzeganego wysiłku. Badacze odnotowywali również codzienne oceny potocznie zwanych „zakwasów” (DOMS), odczuwalnego stresu i regeneracji, jakości snu, regeneracji rytmu serca oraz stężenie azotu mocznika, dehydrogenazy mlecznowej i kinazy kreatynowej w surowicy. W pierwszy i piątym dniu badania zweryfikowano także zdolność do wielokrotnych sprintów zawodników i skoków ze zmianą kierunku ruchu, co miało pozwolić na wyciągnięcie jeszcze bardziej dokładnych wniosków.

Wyniki

Wyniki dla obydwu grup mogą być dla wielu osób zaskakujące. Okazało się, że terapia nie miała żadnego wpływu na czas spędzony na boisku, pokonany dystans, powysiłkowy ból mięśni, a także parametry sprintu czy wyniki osiągane podczas skoków ze zmianą kierunku ruchu.

To zaledwie jedno z wielu badań, które pokazuje, że korzyści z zanurzania w zimnej wodzie zaraz po wysiłku nie przynosi oczekiwanych rezultatów: nie poprawia wydolności ćwiczącego, regeneracji, obciążenia metabolicznego i nie zmienia wskaźników uszkodzenia mięśni.

Po co więc wielu sportowców decyduje się na kąpiel w lodowatej wodzie lub wannie wypełnionej lodem? Czyżby faktycznie to nie miało sensu? A być może okres badania trwającego zaledwie 5 dni był za krótki na dostrzeżenie pozytywnych zmian w organizmie sportowca?

Morsowanie, czyli kąpiele w zimnej wodzie

Choć naukowcy nie zaobserwowali korzyści wpływających na osiągnięcia sportowe u młodych zawodników, którzy brali zimne kąpiele, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że mają one dobry wpływ na nasze zdrowie. Coraz więcej osób decyduje się na tzw. morsowanie, które hartuje nasz organizm, zwiększa odporność, poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego, poprawia krążenie i pomaga przy chorobach alergicznych czy dermatologicznych.

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: Krueger M „The physiological effects of daily cold-water immersion on 5-day tournament performance in international standard youth field-hockey players.” , www.ncbi.nlm.nih.gov

Może Cię zainteresować