×

Ziemniaki z kiełkami – jeść czy nie jeść? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Dla jednych to kartofle, dla innych ziemniaki i do tego pojęcia zdecydowanej większości Polaków jest bliżej. Niespełna 12% posługuje się pojęciem „kartofle”, 11% stosuje te określenia zamiennie, a jedynie ok. 2% społeczeństwa nazywa je „pyrami” lub „pyrkami”. Jeśli jesteśmy już przy statystykach, to te podają, że walory smakowe i kulinarne ziemniaków docenia ponad 80% ankietowanych. Z drugiej zaś strony jesteśmy prawdziwymi amatorami kartofli, bowiem aż 82% osób byłoby w stanie całkowicie z nich zrezygnować. Bez względu na to, czy zaliczasz się do tej grupy czy też nie, pasują praktycznie do każdej potrawy!

Bardzo możliwe, że przekonałaś się już o tym, że ziemniaki mogą posiadać kiełki. Czy takie ziemniaki wciąż nadają się do spożycia? A może nadają się tylko i wyłącznie do kosza?

Właściwości ziemniaków

Zanim odpowiemy na wyżej postawione pytania, skupmy się na samych ziemniakach i ich właściwościach. Choć powszechnie uważa się je za tuczące, w rzeczywistości nie mają one w swoim składzie tłuszczów i są niskokaloryczne! Czy wiesz, że 100 g ziemniaków to zaledwie 76 kcal?! Problem leży natomiast gdzie indziej. Białe ziemniaki – gotowane, pieczone, puree – mają dość wysoki indeks glikemiczny. Spożywanie ziemniaków będzie więc przyczyniać się do szybkiego wzrostu cukru we krwi i powodować wyrzutu insuliny.

Zdecydowaną większość jadalnej bulwy roślinnej stanowi woda (około 80%) oraz skrobia, czyli wielocukr składający się z łańcuchów glukozy. W ziemniakach znajdziemy także  sporo witaminy C. Niestety, ta ulega biodegradacji, gdy poddamy je obróbce termicznej. Mówiąc o ziemniakach trzeba także wspomnieć o kompleksie witamin z grupy B i potasie, który odpowiada za prawidłowa prace układu nerwowego i krwionośnego.

Dlaczego ziemniaki wypuszczają pędy?

Czasami wygląd ziemniaków może wywołać nasz niepokój, a wszystko przez wyrastające z nich kiełki. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy ziemniak kiełkuje, oznacza to, że zebrany w jego wnętrzu materiał zapasowy zaczyna przechodzić w rosnący kiełek. Z czasem bulwa staje się miękka i pomarszczona, a kiełek wręcz odwrotnie – pięknie się rozwija. Czy powinno nas to zniechęcić do zjedzenia takiego ziemniaka?

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

Czy kiełkującego ziemniaka można zjeść?

Co do kiełkujących ziemniaków dzielimy się na dwie grupy. Niektórzy wolą nie ryzykować i wyrzucają takie ziemniaki do kosza. Są też tacy, którzy zupełnie się nimi nie przejmują i spożywają takowe ziemniaki jak gdyby nigdy nic. Do której grupy się zaliczasz i kto postępuje słuszniej? Czy kiełki można uznać za niebezpieczne dla zdrowia.

Jak podaje portal Haps, kiełki rosnące na bulwach mogą nam zaszkodzić i ciężko się z tym nie zgodzić! Przemawia za tym zawartość glikoalkaloidów, czyli naturalnych toksyn, które występują w roślinach. Po zjedzeniu takich kiełek możemy więc spodziewać się problemów gastrycznych, a nawet otrucia. Czy to oznacza, że ziemniaki, na których wyrosły kiełki, także są niebezpieczna dla naszego zdrowia? Na szczęście nie. Jeśli ziemniaki obrosną w kiełki, wystarczy je grubiej obrać i ugotować, oczywiście o ile nie są już zbyt miękkie i pomarszczone. Takie ziemniaki należy wyrzucić.

Źródła: smakosze.pl
Fotografie: Wikimedia Commons (miniatura wpisu), Wikimedia Commons

Może Cię zainteresować