×

Zielony groszek, czyli niedoceniony produkt, które niesie za sobą niesamowite korzyści zdrowotne

Groszek to produkt, który jest zazwyczaj rozpatrywany w postaci dodatku do różnego rodzaju potraw. Któż nie miał okazji próbować marchewki podsmażanej z groszkiem, czyli jednego z ulubionego dodatków warzywnych do obiadów. Wiele osób nie wie, jakie właściwości prozdrowotne ma zielony groszek i dlaczego warto uwzględniać go w swojej diecie?

Groszek zielony

Badania archeologiczne potwierdzają, że zielony groszek był znany i jadany jeszcze w epoce kamienia i brązu. W starożytności był on uprawiany głównie na terenach Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym i Kaspijskim, a dopiero później w Indiach i Chinach, gdzie cieszył się olbrzymią popularnością. Do Europy trafił dopiero we wczesnym średniowieczu. Warto zaznaczył, że początkowo stanowił jedynie element paszy dla zwierząt. Dopiero po jakimś zaczął być wykorzystywany również w kuchni.

Groszek zielony to nasiono rośliny strączkowej z rodziny bobowatych. W Europie występuje tylko i wyłącznie w uprawie. Niewielkie, zielone strąki wytwarzają piękne, niebieskie kwiaty, które mogą pięknie przyozdabiać przydomowy ogródek.

Wartości odżywcze i zdrowotne zielonego groszku

Zawartość kcal w groszku jest niewielka. 100g groszku to 81 kcal (garść groszku to około 41 kcal). Około 70% kcal z groszki pochodzi z węglowodanów złożonych, a zwłaszcza skrobi (warzywo skrobiowe). W skład groszku wchodzi sporo błonnika – w 100 g groszku znajdziemy 6 g tego włókna – dzięki czemu jest on bardzo sycący, a zarazem pożywny.

Co jeszcze znajdziemy w groszku? Jest tego naprawdę sporo, ale postarajmy się wymienić to, co najistotniejsze dla naszego zdrowia:

  • witaminy z grupy B – m.in. cenną niacynę, czyli witaminę B3, która skutecznie neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu obniża poziom złego cholesterolu we krwi – chroni przez chorobami układu krążenia i serca,
  • witaminy A, C i E – zespół witamin, który przyspiesza gojenie się ran i ma korzystny wpływ na kondycję skóry. Warto zwrócić tutaj uwagę na witaminę C, która podnosi ogólną odporność organizmu,
  • witamina K – to dzięki witaminie K krew zachowuje właściwą krzepliwość, a wapń, który odpowiada za kondycję naszych kości, wchłania się lepiej
  • białko roślinne – duża zawartość białka roślinnego sprawia, że groszek jest bardzo często jednym z podstawowych składników diety wegetarian i wegan. Należy jednak pamiętać, że groszek w przeciwieństwie do chociażby jajka nie zawiera pełnego kompletu aminokwasów egzogennych. Brakuje mu metioniny, którą warto uzupełnić

Dlaczego warto jeść groszek?

Jak już wspomnieliśmy, groszek zawiera duże ilości sycącego błonnika, który odgrywa ważną rolę w wielu procesach związanych z trawieniem: reguluje pracę układu pokarmowego, niweluje zaparcia. Świetnie sprawdzi się więc w diecie osób, które chcą zrzucić trochę kilogramów – zapobiega wilczemu głodowi, podjadaniu między posiłkami.

Zielony groszek może ułatwiać trawienie, przyspieszać perystaltykę jelit i ułatwiać wypróżnienie. Po raz kolejny to zasługa przede wszystkim zawartego w nim błonnika. Ponadto błonnik ma zdolność do obniżania wchłaniania cholesterolu do krwi, co finalnie chroni nas przed miażdżycą.

Groszek zielony jest bogaty w polifenole, flawonole, karotenoidy i znane ze swoich właściwości antynowotworowych saponiny. Regularne spożywanie groszku może więc znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory, co może być szczególnie istotną informacją dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka (ich przodkowie zmagali się w nowotworem).

Groszek skutecznie uzupełnia dietę w białka roślinne, które sprzyja wzrostowi masy mięśniowej, a przede wszystkim jest szczególnie cenne w przypadku wegetarian i wegan.

Na koniec musimy wspomnieć o słodkim i bardzo delikatnym smaku groszku, który sprawia, że przekonuje się do niego tak wiele osób.

Kiedy po raz ostatni jadłeś groszek?

Źródła: motywatordietetyczny.pl
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować