×

Zielona herbata to jeden z najzdrowszych napojów. Upewnij się, że pijesz ją w odpowiedni sposób

O zielonej herbacie zostało już powiedziane wiele dobrego. Liczne badania potwierdzają, że to jeden z najzdrowszych, łatwo dostępnych napojów, jaki możemy wypić. Aby jednak czerpać z jej właściwości pełnymi garściami, należy upewnić się, że pijemy ją we właściwy sposób i o odpowiedniej porze. W tym przypadku należy spełnić kilka warunków.

Zdrowotne właściwości zielonej herbaty

Właściwości zielonej herbaty są nieocenione. Znajdziemy w niej m.in. witaminy (A, B, C, E), garbniki, lipidy, aminokwasy, teinę oraz makroelementy: fluor, wapń, magnez, żelazo, sód czy fosfor. Tak szeroki asortyment musi mieć zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Zielona herbata skutecznie wspomaga odporność, reguluje trawienie, jest silnym przeciwutleniaczem, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu, zwłaszcza raka żołądka, trzustki, jelita grubego, jamy ustnej i skóry.

Idealnie, jeśli pijesz dwie-trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie. Idealnie, jeśli będziesz pamiętać przy tym o kilku istotnych zasadach.

Upewnij się, że pijesz zieloną herbatę w odpowiedni sposób

Poniżej znajdziesz kilka porad i mitów dotyczących picia zielonej herbaty, w które nie należy wierzyć.

#1 Nie popijaj leków zieloną herbatą

To jedna z najważniejszych zasad. Tabletki czy syropy mogą wchodzić w niebezpieczną reakcję z zieloną herbatą. W konsekwencji działanie środków może zostać zaburzone. Najlepszym płynem na popijanie leków czy suplementów jest… woda.

#2 Nie pij zielonej herbaty tuż po posiłku

Jeśli myślisz, że wypicie zielonej herbaty zaraz po posiłku sprawi, że w magiczny sposób wyparują z Twojego organizmu wszystkie lub część kalorii, które właśnie spożyłeś, to się mylisz. To MIT który możesz włożyć między bajki. Ba, prawda jest zupełnie odwrotna. Picie herbaty tuż po posiłku może spowolnić metabolizm. Powód? Zielona herbata zaburza trawienie białek.

#3 Nie pij zielonej herbaty na czczo

Niestety wiele osób popełnia ten błąd. Tymczasem zielona herbata zawiera silne przeciwutleniacze, które mogą zwiększać produkcję kwasu żołądkowego, a w konsekwencji zaburzać procesy trawienne. Ta informacja i informacja z pierwszego punktu pozwala nam na wyciągnięcie odpowiedniego wniosku. Idealna pora na zieloną herbatę to czas między posiłkami.

#4 Nie dodawaj miodu do gorącej, zielonej herbaty

Nie dodawaj miodu do gorącej, zielonej herbaty – tyczy się to również innych gorących napojów. Wrzątek sprawi, że miód (również plasterek cytryny, pomarańczy czy sok z malin) straci swoje cenne właściwości, a tego przecież byśmy nie chcieli. Pozwól herbacie nieco ostygnąć, zanim wrzucisz do niej dodatki. Podziękuje Ci za to nie tylko smakiem, ale przede wszystkim właściwościami.

#5 Smakowe, zielone herbaty to zły wybór

Smakowa zielona herbata? Nie daj się zwieźć pozorom. Często za nazwami oryginalnych smaków stoją sztuczne aromaty i dodatki. Wybieraj czyste liście zielonej herbaty, a jeśli chcesz, aby była smakowa, sam zadbaj o odpowiednie dodatki. Świetnie sprawdzi się odrobina cynamonu czy wspomniana wcześniej pomarańcza.

#6 Nie nadużywaj zielonej herbaty

To, że zielona herbata jest zdrowa, nie oznacza, że możemy pić ją bez umiaru. W końcu co za dużo, to niezdrowo – nawet w tym przypadku. Zielona herbata zawiera kofeinę. Nadmiar kofeiny może skutkować bólem głowy, drażliwością i niepokojem, a chyba nie o to nam chodzi. Ponadto duże ilości zielonej herbaty nie sprzyjają wchłanianiu żelaza. Reasumując, nie pij więcej niż 3 filiżanki zielonej herbaty dziennie.

Źródła: Times of India

Może Cię zainteresować