×

Arnold Schwarzenegger zaniepokojony kolejnymi zgonami wśród kulturystów. „Musimy to naprawić”

Kulturystyka to wyjątkowy sport, który kosztuje każdego profesjonalnego zawodnika mnóstwo poświęcenia, samodyscypliny, wyrzeczeń, a przede wszystkim zdrowia – zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. kulturystykę „ekstremalną”. Celem kulturystyki „ekstremalnej” jest uzyskanie maksymalnej masy mięśniowej. Chcąc zaistnieć w tej kategorii na najwyższym poziomie, niezbędne jest stosowanie różnych środków, które wystawiają zdrowie zawodników na poważną próbę. Wielu z nich w ostatnich latach zapłaciło za to najwyższą cenę.

Wyraźnie zaniepokojony tym faktem jest były król światowej sceny kulturystycznej, wielokrotny zwycięzca najbardziej prestiżowych zawodów kulturystycznych Mr. Olympia – Arnold Schwarzenegger.

Instagram

Instagram

„Musimy to naprawić” – apeluje legendarny zawodnik

Arnold Schwarzenegger zwrócił uwagę, że pojawia się coraz więcej przypadków śmiertelnych wśród aktualnych zawodników, a także osób, które niedawno zakończyły swoją karierę. Bardzo często są to osoby będące w sile wieku, jednak specyfikacja uprawianego przez nich sportu doprowadziła do wielu tragedii.

Legendarny kulturysta proponuje, by przed zawodami wykonywać więcej testów i promocja pozostałych kategorii, w których nie chodzi o uzyskanie jak największej masy mięśniowej. Schwarzenegger zdobył się na wymowny wpis po tragicznej śmierci George’a Petersona. Wybitny kulturysta w wieku zaledwie 37 lat został znaleziony martwy w pokoju hotelowym tuż przed zawodami Mr. Olympia, w których miał wystąpić w dywizji „212”. Peterson został znaleziony w pokoju hotelowym, twarzą w dół z krwią wokół nosa, po tym, jak jego trener nie był w stanie się z nim skontaktować przez dłuższy czas.

Był to kolejny śmiertelny przypadek wciąż aktywnego na scenie zawodnika bądź zawodniczki, co wyraźnie poruszyło legendę światowej kulturystyki.

Pomyślałbyś, że urazów głowy w MMA lub futbolu amerykańskim jest więcej niż niesprawności narządów w kulturystyce, ale to w kulturystyce jest dużo, dużo gorzej. Musimy to naprawić, bo kulturystyka powinna być promocją zdrowia i sprawności. Nie wiem, czy odpowiedzią jest częstsze testowanie zawodników czy też promowanie niższych kategorii — napisał Schwarzenegger

W ciągu ostatnich 10 lat kulturystyka straciła więcej zawodników (14!) niż jakikolwiek inny sport, w tym MMA czy futbol amerykański. Zawodnicy futbolu najczęściej umierają z powodu CTE (Chronicznej Encefalopatii Pourazowej — przyp. red.), ale są wtedy znacznie starsi niż wspomniani kulturyści — przekazał Schwarzenegger

Instagram

Instagram

Źródła: fitness.wp.pl
Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować