×

Zespół mięśnia gruszkowatego jest mylony z atakiem rwy kulszowej. Objawy są niemal identyczne

Zespół mięśnia gruszkowatego daje się coraz większej ilości osób we znaki. Nic dziwnego, w końcu uciążliwy ból pośladka, który promieniuje do dolnej kończyny potrafi dać w kość. Często klasyfikuje się go jako rwa kulszowa, jednak może to być mięsień gruszkowaty. 

Mięsień gruszkowaty znajduje się na powierzchni miednicznej kości krzyżowej i biegnie aż do krętarza większego kości udowej

Mięsień gruszkowaty biegnie obok nerwów pośladkowych i nerwu kulszowego. Jego przykurcz powoduje, że często mylony jest z rwą kulszową.

Natomiast co kryje się pod frazą zespół mięśnia gruszkowatego? Oznacza to nic innego jak nadmierne jego napięcie lub skrócenie.

Wyjaśnijmy sobie zatem objawy, przyczyny i leczenie!

#1 Mięsień gruszkowaty – objawy

Zespół mięśnia gruszkowatego objawia się bólem lokalnym, który znajduje się na środku pośladka. Może promieniować do nogi, a także do samej stopy. Jest on silnym bólem, który chorzy porównują do bardzo przeszywającego i rwącego bólu.

Jest odczuwalny podczas pochylania się, chodzenia po schodach, czy biegania. 

Podczas bólu mogą także występować mrowienia i drętwienie kończyn.

#2 Mięsień gruszkowaty – przyczyny

Skoro znamy już objawy, teraz skoncentrujmy się na przyczynach. Jak to zwykle bywa i w tym wypadku jesteśmy sobie winni. Zespół mięśnia gruszkowatego wywoływany jest m.in. przez siedzący tryb życia. Jeżeli spędzamy długie godziny w pozycji siedzącej, wywołujemy przykurcz grup mięśniowych. 

Jednak niech siedzący tryb życia Cię nie zmyli. Zespół mięśnia gruszkowatego występuje także u osób aktywnych fizycznie. Dotyczy to zwłaszcza biegaczy, którzy nabawili się tego schorzenia na skutek niewłaściwej rozgrzewki lub jej braku.

#3 Mięsień gruszkowaty – leczenie

I teraz najważniejsze – pozbycie się problemu. Jak już pewnie sam się domyśliłeś, zdiagnozowanie zespołu gruszkowatego jest bardzo trudne, ponieważ mylone jest z rwą kulszową. 

Oczywiście najlepiej udać się do lekarza, który zleci wykonanie testów diagnostycznych i będzie mógł wykluczyć inne objawy.

Jeżeli jesteś pewny, że masz to schorzenie, Twoim głównym celem powinno być jego wyeliminowanie. Można dokonać tego za pomocą masażu czy terapii manualnej tkanek miękkich. Ważną kwestią są także ćwiczenia, które rozluźnią i rozciągną ten mięsień, a także wzmocnią biodra. 

Pamiętaj także, by unikać przeciążanie dolnego odcinka kręgosłupa i unikaj czynności, które mogą nasilać to schorzenie.