×

Zespół Elpenora utrudnia wysypianie się, a w skrajnych przypadkach może zagrażać życiu

Niektórzy mylą go z lunatykowaniem, bo ma podobne oblicze. Jednak Zespół Elpenora to znacznie groźniejsze zaburzenie, które może zagrażać Twojemu zdrowiu i życiu.

Na czym polega Zespół Elpenora

Zespół Elpenora zalicza się do parasomni, czyli grupy zaburzeń snu w wyniku których dochodzi do występowaniu niechcianych, mimowolnych zaburzeń ruchowych i innych odczuwanych subiektywnie zjawisk podczas przejścia między czuwaniem i snem.

Osoba cierpiąca na ten zespół wybudza się z głębokiego snu NREN bez świadomości. Odzyskuje sprawność fizyczną zanim zda sobie z tego sprawę. Często dochodzi do sytuacji w których osoba będąc wciąż w stanie snu wstaje, ponosi różne rzeczy lub rozmawia z otoczeniem. Widok ten ludzi znajdujących się w jej otoczeniu może poważnie przestraszyć, choć niektórzy tłumaczą go sobie jako lunatykowanie. Jednak stan ten jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny, gdyż człowiek będący w stanie snu może zachowywać się agresywnie, bądź nieświadomie sobie lub innym wyrządzić krzywdę.

źródło: canva

źródło: canva

Ludzie podczas tego stanu są niepoczytalni

Osoba z zespołem Elpenora nie odróżnia rzeczywistości od marzeń sennych. Ludzi podczas upojenia sennego uważa się za niepoczytalnych. Często dochodzi do tego, że podczas snu niszczą różne rzeczy, wychodzą z domu lub chcą wyskoczyć przez okno. Jednym z najpopularniejszych przypadków tego zespołu był ten dotyczący prezydenta Francji Paula Deschanela. Podczas jednej z podróży pociągiem w środku nocy w samej piżamie wypadł przez okno. Na szczęście prócz kilku zadrapań nic poważnego mu się nie stało, ale jak wspominał swojemu odźwiernemu, który go znalazł, ma kompletną lukę w pamięci miedzy momentem otwierania okna, a tym gdy znalazł się tam gdzie jest. Jego problemy psychiczne zmusiły go do odstąpienia ze stanowiska.

Zaburzenie to diagnozuje się u zaledwie 4% populacji. Najczęściej pojawiają się u osób ze skłonnościami psychotycznymi, jednak mogą również wynikać z niedoboru snu i zmęczenia. Zachowanie po którym można rozpoznać osobę, u której wystąpiło upojenie senne to bezcelowe poruszanie się wokół łóżka, nieuzasadniony płacz i krzyk czy rzucanie przedmiotami.

źródło: canva

źródło: canva

Co ciekawe nazwa tego zaburzenia wywodzi się z mitologii greckiej. Związana jest z postacią Odysei Homera, Elpenorem najmłodszym towarzyszem Odyseusza. Pewnego razu Elpenor upił się winem i zasnął na dachu domu. Gdy rano wstał, pobiegł przed siebie, spadł z dachu i zginął.

Źródła: www.msn.com

Może Cię zainteresować