Kategorie UrodaZdrowieZęby

Stomatolodzy ostrzegają: „Robisz licówki w młodym wieku? Przed 40-stką będziesz nosić protezę”

Któż z nas nie chciałby mieć pięknych, lśniących zębów. Niestety, matka natura nie każdego obdarzyła olśniewającym uśmiechem. Postęp medycyny sprawił jednak, że stomatolodzy są dziś w stanie wyprowadzić niemal każdy stan uzębienia (wyjątkiem są różnego rodzaju schorzenia) do oszałamiającego wręcz efektu. Takim rozwiązaniem są między innymi tzw. licówki.

Licówki – co to takiego?

Licówki to cienkie, pojedyncze nakładki na zęby, które są wykonane najczęściej z porcelany lub kompozytu (mniej trwałe). Stomatolodzy przyklejają ją do licowej (widocznej) strony zęba przy użyciu specjalnego kleju. Zastosowanie licówek pomaga rozwiązać ewentualne problemy związane z niedoskonałością zgryzu, przebarwieniami, ukruszeniami czy najzwyczajniej świecie niezadowalającym wyglądem zębów. To właśnie na licówki bardzo często decydują się znane osobistości, które chcą, aby ich uśmiech był olśniewający. Trwalsze licówki porcelanowe kosztują około 700 do 1500 złotych za ząb, podczas gdy licówka kompozytowa to koszt rzędu 250-350 złotych za ząb.

Youtube

Idealny uśmiech

Jak już wspomnieliśmy, licówki są bardzo popularne wśród celebrytów. Co ciekawe, wiele osób decyduje się na tego typu „zabiegi kosmetyczne” za granicą, a zwłaszcza w takich krajach, jak Turcja czy Wielka Brytania.  Zdarza się, że dany gabinet oferuje influancerom swoje usługi w zamian za promocję w mediach społecznościowych danej placówki.

„Robisz licówki w młodym wieku? Przed 40-stką będziesz nosić protezę”

Na licówki decyduje się coraz więcej młodych influancerów, zwłaszcza tych, które wierzą, że lśniący uśmiech otworzy im wrota do jeszcze większej sławy i przyspieszy ich kariery. Oczywiście uzyskanie „idealnego uśmiechu” za niewielką opłatą lub nawet za darmo jest bardzo kuszące. Jest jednak pewien problem…

@drshaadimanoucheri/taysb16/TikTok

Dr Emi Mawson, stomatolog z Kornwalii, ostrzega młode osoby przed inwazyjnymi zabiegami, na które decyduje się wielu początkujących influancerów. Zdaniem dentystki ma to bardzo zły wpływ na naturalne uzębienie, które w konsekwencji przypomina bardziej szereg spiczastych kołków niż zęby młodej osoby!

W swoim wymownym nagraniu odniosła się do przypadku Katie Price.

@dentist_emiLet’s talk about Katie Prices ‘veneers’. #veneers #dentist

♬ original sound – Dentist Emi

Katie Price/YouTube

Wielu stomatologów obawia się, że brak świadomości u młodych ludzi, którzy nie dostrzegają różnic pomiędzy koronami a licówkami, może mieć katastrofalne skutki na ich uzębienie w późniejszym życiu. Problem polega na tym, że wielu niedoświadczonych dentystów, zwłaszcza w takim kraju jak chociażby Turcja, „piłuje” zęby (często zupełnie zdrowe zęby) przygotowując je pod licówki, bo finalnie da to bardzo ładny efekt końcowy i wymaga od dentystów mniej umiejętności. Niestety nie liczą się z tym, jaki będzie miało to wpływ na ich kondycję. Wielu stomatologów zgodnie uważa, że „osoby, które decydują się na licówki w młodym wieku, jeszcze przed 40-stką będą nosiły protezy”.

@drshaadimanoucheri/taysb16/TikTok

Rada ekspertki

Dr Mackie wyjaśnia, że „robi licówki tylko wtedy, gdy ubytki są tak duże, że zęba nie da się odbudować lub ząb był połamany”. Pamiętajmy, że po spiłowaniu zębów pod licówki nie przywrócimy już ich naturalnej budowy, a licowanie trzeba będzie regularnie powtarzać, co przełoży się na szereg kosztownych zabiegów.

Czy warto? Odpowiedzcie sobie już sami.

Źródła: www.unilad.co.uk
Fotografie: @drshaadimanoucheri/taysb16/TikTok