Kategorie TwarzUrodaZdrowie

Naukowcom udało się wyhodować zęby w ciągu 2 miesięcy

Utrata zębów w dorosłym życiu może być przerażająca, ale jest to problem, z którym boryka się wielu ludzi.

Ponad jedna czwarta dorosłych traci wszystkie zęby w wieku 74 lat!

Podczas gdy implanty dentystyczne mogą pomóc rozwiązać ten problem, są zdecydowanie niewygodne, zwłaszcza że nie dostosowują się do jamy ustnej w miarę starzenia się. 

Jednak nowa technika może pomóc ludziom w wyhodowaniu nowych zębów w ciągu zaledwie 9 tygodni przy użyciu własnych dorosłych komórek macierzystych pacjenta…

Poznaj przełom w dziedzinie zdrowia i nauki, które mogą nam kiedyś pomóc!

Naukowcy z Centrum Medycznego Columbia University w Nowym Jorku mają nadzieję, że uda im się uzyskać własne komórki macierzyste pacjenta, by wyhodować prawidłowy anatomicznie ząb. 

Poza tym, nowy ząb rzeczywiście wyrośnie w pustym miejscu, a co więcej pozwoli mu połączyć się z otaczającą tkanką dziąsła.

Naukowcy udowodnili już, że potrafią wyhodować zęby, choć nie u ludzi.

Według Journal of Dental Research naukowcy przeprowadzili eksperyment z użyciem 22 szczurów. Po wszczepieniu czynników wzrostu do ich pysków, nowy materiał kostny został zregenerowany i zintegrowany w ciągu 9 tygodni.

Według naukowców po raz pierwszy zregenerowano struktury żywe w żywym organizmie

Jeśli to leczenie okaże się skuteczne u ludzi, może istnieć wiele korzyści wynikających z nowej procedury. Ponieważ ząb rośnie w gnieździe, w którym zostanie, nie ma potrzeby zbierania poza komórkami macierzystymi ani tworzenia zewnętrznego środowiska dla zęba, który rośnie. 

Z tego powodu naukowcy mają nadzieję, że będzie to bardziej opłacalne rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na implanty dentystyczne. 

Ponieważ ząb rośnie w jamie ustnej, prawdopodobnie skróci to czas regeneracji i będzie mniej prawdopodobne, że zęby zawiodą

Tymczasem implanty dentystyczne są najbardziej dostępne dla ludzi. Niestety, implanty mogą być bolesne, wymagają długiego procesu gojenia i często nie dostosowują się do starzenia się jamy ustnej, co może spowodować całkowitą wymianę implantu na nową.

Oby nowa alternatywa stała się wkrótce rzeczywistością. Nawet teraz Columbia University złożył wnioski patentowe dotyczące tej nowej technologii i poszukuje sposobów na komercyjne udostępnienie tego procesu. Oby się udało!

Czy Ty także masz nadzieję, że nowa technologia pojawi się już wkrótce?

Źródło: brightside.me | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: freepik.com