×

Wegetarianie są zdrowsi od tych osób, które jedzą mięso. Badanie nie pozostawia złudzeń

O ile różnego rodzaju diety stosuje 37 proc. Polaków, to wegetarianami jest zaledwie 4 proc. Polaków w wieku 18-65 lat. Idąc dalej, 7 na 10 wegetarian nie ukończyło 35. roku życia, a przejście na dietę wegetariańską rozważa blisko 9% Polaków, z czego blisko 2/3 stanowią kobiety. Jak pokazały wyniki badań, odstawienie czerwonego mięsa, drobiu, a nawet ryb, może wyjść nam na dobre.

Wegetarianie są zdrowsi od tych osób, które jedzą mięso. Badanie nie pozostawia złudzeń

Badacze z Uniwersytetu Glasgow na wyspach brytyjskich przeprowadzili ciekawe badanie, którego celem było poznanie odpowiedzi na pytanie, czy wybór diety może mieć wpływ na poziom biomarkerów? Biomarkery to obiektywnie mierzalny wskaźnik biologiczny sugerujący substancję, właściwość fizjologiczną czy gen, które wskazują lub mogłyby wskazywać na obecność stanu chorobowego, zaburzeń fizjologicznych lub psychicznych.

Nad przebiegiem badania naukowców z Uniwersytetu Glasgow czuwał dr Carlos Celis-Morales z Uniwersytetu w Glasgow. Wyniki badań naukowcy przedstawili na Europejskim Kongresie ds. Otyłości (ang. European Congress on Obesity).

Naukowcy zebrali dane medyczne od 177 tys. zdrowych osób w wieku 37-73 lata, którzy nie wprowadzili radykalnych zmian do swojej diety w ciągu ostatnich pięciu lat. Wśród badanych znalazło się ponad 4 tys. osób, które stroniły od czerwonego mięsa, drobiu, a nawet ryb.

Badacze wzięli pod lupę surowicę krwi i moczu, z której to poszukiwano biomarkerów związanych z cukrzycą, nowotworami, chorobami układu krwionośnego, kości, stawów, a także wątroby i nerek. Aby wyniki badania były jeszcze bardziej miarodajne, uwzględniono czynniki, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia: wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie, otyłość, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu.

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Do jakich wniosków doszli badacze? Okazuje się, że różnice były znaczące na korzyść wegetarianin, którzy mieli znacznie niższy poziom aż 13 biomarkerów. Mowa o biomarkerach wskazujących na:

  • cholesterol całkowity,
  • „zły cholesterol” (LDL),
  • białko całkowite,
  • apolipoproteiny A i apolipoproteiny B, które wskazują na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych,
  • GGTP i AST, czyli wskaźniki funkcji wątroby,
  • insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1,
  • kwas moczowy, który może powodować dnę moczanową,
  • kreatynina informująca o sprawności pracy nerek

Niższy poziom wymienionych wyżej biomarkerów przekłada się na lepszy samopoczucie i stan zdrowia – mniejsze ryzyko wielu mniej lub bardziej poważnych chorób. Nie oznacza to jednak, że przejście na wegetarianizm wiąże się z samymi korzyściami. Badanie wykazało bowiem niższy poziom trzech dobroczynnych biomarkerów:

  • „dobry cholesterol” (HDL),
  • witamina D,
  • wapń

Do tego doszło podwyższone stężenie trójglicerydów we krwi i cystatyny-C.

Wyniki dają do myślenia

Jak rozumieć wyniki badań? Czy przejście na wegetarianizm to dobry pomysł? Dr Carlos Celis-Morales z Uniwersytetu w Glasgow, który czuwał nad przebiegiem badań, różnice w odżywianiu wyjaśniają, dlaczego wegetarianie mają niższy poziom wielu biomarkerów, przez co cieszą się oni lepszym, ogólnym stanem zdrowia.

Dlaczego rezygnujemy z jedzenia mięsa?

Głównym powodem zmiany swoich nawyków żywieniowych są osobiste przekonania, dostęp do różnego rodzaju zamienników mięsa zarówno w sklepach jak i restauracjach, a także wiara, że odstawienie mięsa pomoże w zrzuceniu dodatkowych kilogramów.

Jeden z bliźniaków był na diecie wegańskiej, drugi jadł mięso

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować