Kategorie Choroby psychicznePsychologiaZdrowie

Psycholog opisał 4 zabawy, dzięki którym Twoje dziecko będzie zdrowe i silne psychicznie

System nerwowy u dzieci dopiero raczkuje, z związku z czym maluchy znacznie gorzej radzą sobie z różnymi przeciwnościami losu, niepowodzeniami i emocjami niż dorośli. Podczas gdy niektórym dzieciom przychodzi to z łatwością, innym wręcz przeciwnie, a jeszcze kolejne mają z tym ogromny problem nawet w późniejszym życiu dorosłym. Na szczęście możemy nad tym pracować.

Psycholog opisał 8 zabaw, dzięki którym Twoje dziecko będzie zdrowe i silne psychicznie

Umiejętność panowania nad złością, frustracją i innymi negatywnymi emocjami jest niezwykle istotna. Oczywiście, nerwowy wybuch raz na jakiś czas jest czymś zupełnie normalnym. Problem pojawia się, kiedy pojawia się on zbyt często, a system nerwowy nie dojrzewa wraz z upływem kolejnych tygodni, miesięcy, a tym bardziej lat.

SnappyGoat.com - Free Public Domain Images - SnappyGoat.com- sad-child-boy- kid-crying-tears-214977.jpg
snappygoat.com

Twoje dziecko jest nerwowe? A może chcesz popracować nad jego zdrowiem psychicznym i emocjonalnym, aby w przyszłości mogło lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach? Jeśli tak, to koniecznie poświęć mu trochę czasu. Najlepiej zrobić to poprzez ciekawą zabawę, która jednocześnie sprawi dziecku przyjemność i uruchomi mechanizmu autokontroli.

Pewien psycholog zdradził 8 skutecznych zabaw, dzięki którym Twoje dziecko będzie silne psychicznie. Wprowadź je do Waszego planu dnia, a już wkrótce zobaczysz efekty!

#1 „Cicha woda”

Włącz relaksującą muzykę, połóż się wraz z dzieckiem na podłodze i zabawcie się w drzewo – powiedz dziecku, żeby Cię naśladowało. Opowiadaj co robisz:

„Wyobraź sobie, że jesteś małym nasionkiem, skul się na podłodze do jak najmniejszej postaci, po czym zacznij kiełkować. Powoli wypuszczaj korzenie i łodygę, aż w końcu staniesz się potężnym drzewem”.

Oczywiście historię można znacznie bardziej rozbudować o kolejne zadania/czynności. Ta prosta zabawa doskonale wycisza przed snem i pozwala lepiej spać, co z pewnością przyda się Twojemu dziecku.

zdrowie psychiczne dziecka
Pxfuel

#2 „Brak dźwięku”

Chwyć dzwoneczek i trzymaj go tak, żeby nie zadzwonił. Następnie przekaż go dziecku. Niech trzyma go tak, aby nie wydał żadnego dźwięku. Następnie niech zadzwoni dzwonkiem i słucha, jak jego dźwięk się wycisza. W zabawie może brać udział więcej osób (dzieci). Przekazujcie sobie dzwoneczek tak, aby nie wydał z siebie żadnego dźwięku. To nie takie proste :).

zdrowie psychiczne dziecka
Flickr

#3 „Jestem balonem”

Napompujcie kilka balonów i powoli wypuszczajcie z nich powietrze. Poproś dziecko, aby stało się na chwilę balonem: niech nabierze jak najwięcej powietrza i powoli je wypuszcza, jak to miało miejsce w przypadku balonów. Powiedz dziecku, że wypuszczanie powietrza to wypuszczanie takich emocji, jak złoć, gniew czy nienawiść.

zdrowie psychiczne dziecka
Needpix

#4 „Rozpoznawanie przez dotyk”

Wybierz 6-8 małych przedmiotów, które różnią się od siebie fakturami, np. pędzel, szklankę, naszyjnik itp.. Przykryj je kocem. Niech dziecko włoży ręce pod kocyk i spróbuje odgadnąć co jest czym. Ze względu na charakter zabawy musisz pamiętać, aby wybrane przez Ciebie przedmioty nie były ostre oraz nieprzyjemne w dotyku.

Psycholog opisał 4 zabawy, dzięki którym Twoje dziecko będzie zdrowe i silne psychicznie
Wikimedia Commons
Źródła: topniusy.eu
Fotografie: pixabay.com