×

9 objawów, które mogą wzbudzić niepokój rodziców, choć zwykle nie są niczym niebezpiecznym

To zupełnie normalne, że martwisz się o swoje dziecko, kiedy Twoja pociecha nie czuje się najlepiej. Warto zachować jednak przy tym wszystkim zdrowy rozsądek, bowiem wiele z nich nie jest niczym niebezpiecznym. Poniżej przeanalizowaliśmy kilka przypadków i powodów, które mogą przemawiać za takim stanem rzeczy.

9 objawów, które mogą wzbudzić niepokój rodziców, choć w rzeczywistości z reguły nie są niczym poważnym

#1 Wymioty

Jest to objaw, który tyczy się naszych pociech stosunkowo często. Nie mniej jednak w zdecydowanej większości przypadków nie powinien być powodem do zmartwień. Bardzo możliwe bowiem, że dziecko zjadło za dużo lub najzwyczajniej w świecie walczy z infekcją. Lekarze w takim przypadku zwykle zalecają utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu dziecka, dostęp do świeżego powietrza i spożywanie.

#2 Zatkany nos

Zatkany nos to kolejna dolegliwość, z którą zmagają się dzieci. Szacuje się, że najmłodsi mają średnio od 6 do 8 przypadków infekcji górnych dróg oddechowym rocznie. Na szczęście jest to dolegliwość, którą można skutecznie leczyć w domu. Zaleca się w tym przypadku stosowanie roztwór soli fizjologicznej lub ssaków do odsysania wydzielin.

#3 Bóle brzucha

Bóle brzucha są kolejnym objawem, które stosunkowo często mają miejsce w przypadku dzieci, zwłaszcza, kiedy dziecko przejada się lub spożywa posiłek, który nie służy żołądkowi malucha. Ból brzucha z reguły nie wymaga ingerencji ze strony lekarza, o ile nie przeszkadza on maleństwu w normalnym funkcjonowaniu. Istnieją badania, które dowodzą, że dzieci mogą odczuwać ból brzucha, gdy są zestresowane lub niespokojne. Warto w takim przypadku porozmawiać z synem lub córką na temat przyczyny takiego stanu rzeczy.

#4 Biegunka

W przypadku wystąpienia biegunki u dziecka, ważne o ile nie najważniejsze, jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Zaleca się także podawanie ciepłych posiłków. Dziecko może zmagać się z biegunką nawet kilka dni.

#5 Bóle głowy

Szacuje się, że bóle głowy występują u dzieci tak samo często, jak u dorosłych i zwykle nie oznaczają niczego poważnego. Jak twierdzą specjaliści, zwykle jest to konsekwencją zapominania przez dziecko i piciu płynów lub stresowaniem się pracą domową. Ponownie należy zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka. Istotna jest także odpowiednia ilość odpoczynku, który jest zalecany zwłaszcza w sytuacjach, gdy dziecko zmaga się z bólem głowy.

#6 Gorączka

Gorączka u dziecka może być objawem ząbkowania, przeziębienia czy problemów żołądkowych. Specjaliści tłumaczą, że rodzice powinni pamiętać, że gorączka u dzieci jest częścią systemu obronnego organizmu i w większości przypadków nie jest poważna i niebezpieczna, o ile zachowamy odpowiednie środki ostrożności, do których zalecamy m.in. przebywanie dziecka w domu.

#7 Siniaki

Dziecko często się w coś uderza, upada czy kaleczy podczas zabawy. Specjaliści tłumaczą, że jest to zupełnie normalne i nie ma powodów do zmartwień, o ile nie są to przypadki nie są bardzo poważne. Specjalistyczne leczenie w wielu przypadkach nie jest konieczne, ponieważ siniaki zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

#8 Duża ilość snu

Rodzice są świadomi, że ich dzieci potrzebują więcej snu niż oni. Nasuwa się jednak pytanie, co to znaczy „więcej”? Specjaliści twierdzą, że małe dzieci w wieku o jednego roku do dwóch lat potrzebują około 11-14 godzin snu dodając do tego kilka drzemek w ciągu dnia. Dzieci w wieku od 3 do 5 lat potrzebują około 13-14 godzin snu w nocy, bez drzemek wciągu dnia.

#9 Ból gardła

Ból gardła potrafi być naprawdę uciążliwy, ale w większości przypadków nie stanowi powodu do zmartwień. Zazwyczaj jest to objaw przeziębienia, grypy lub wirusa i minie w ciągu 10 dni. Ciepła herbata miętowa lub pastylka do ssania może przynieść ulgę.

Ważne!

Jeśli powyższe objawy utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie zabierz swoją pociechę do lekarza, który będzie mógł postawić diagnozę. Pamiętaj, że nic nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, a każdy przypadek jest indywidualny.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować