×

Na co zwracać uwagę podczas zakupów spożywczych? Mamy dla Ciebie cenne wskazówki

Regularnie kupujesz jaja, owoce i chleb, ale wciąż nie masz pewności, czy wybierasz dobrej jakości produkty? Kolorowe i obiecujące hasła znajdujące się na produktach spożywczych często przykuwają naszą uwagę, nie mniej jednak wcale nie musi to oznaczać, że na nią zasługują – ich zawartość często jest bowiem daleka od ideału. Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci zrobić zdrowe zakupy.

Na co zwracać uwagę podczas robienia zakupów i sprawdzania produktów spożywczych?

#1 Cyferki na jajach

Za każdym razem, kiedy kupujesz jaja, otwórz pudełko i przyjrzyj im się dokładnie. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów jajek. Różnią się one nie tylko wielkością, ale i sposobem produkcji. Te oznaczone cyferką zero pochodzą od kur z chowu ekologicznego (wolny wybieg, pasza wolna od GMO, antybiotyków i sterydów). Oznaczone jedynką pochodzą od kur, które żyją w kurniku i mogą z niego wychodzić. Dwójki od kur, które żyją w kurniku, mogą się w nim swobodnie poruszać, ale nie mogą z niego wychodzić. Trójki od kur, które całe swoje życie spędzają w klatkach. Chyba nie trzeba tutaj dodawać, który wybór będzie w tym przypadku najlepszy.

#2 Pieczywo „wieloziarniste”

Upewnij się, że w skład chleba wchodzą w 100% pełnoziarnisty. Jeśli na etykiecie znajdziesz adnotację, że chleb jest pszenny lub wieloziarnisty, lepiej poszukaj dalej. Ziarna mogą być poddane procesowi rafinacji. Podczas procesu mielenia większość z nich traci blisko 80% zdrowego błonnika, witamin i minerałów. Pamiętaj, że pieczywo wieloziarniste jest mniej wartościowe niż pieczywo razowe i pieczywo pełnoziarniste.

#3 Data produkcji i data ważności

Jeśli widzisz tylko jedną datę na produkcie,  najprawdopodobniej jest to data ważności. Czasami zdarza się, że na opakowaniu występują także zapis na podstawie kalendarza Juliańskiego, który oznacza, kiedy dany produkt został wyprodukowany.

#4 „Bez dodatku cukru”

Bez dodatku cukru wcale nie oznacza, że tego cukru tam nie ma. Istotne jest wartość odżywcza. Nie zdziw się, kiedy na przodzie opakowania przeczytasz” bez dodatku cukru”, a gdy przyjrzysz się zawartości składników odżywczych, zobaczysz 15 gramów cukru (3 łyżeczki) w 100 gramach produktu. To całkiem sporo!

#5 „Beztłuszczowy” i „naturalny”

Napis „beztłuszczowy” i „naturalny” z pewnością przykuje uwagę wielu klientów. Rzeczywistość jest jednak w tym przypadku brutalna, bowiem produkty z takimi zapiskami wciąż mogą zawierać konserwanty, fruktozę czy sód. Nie daj się więc zwieść reklamom i zawsze sprawdzaj skład produktów.

#6 Atrakcyjne opakowania

Producencie robią wszystko, aby zwrócić uwagę klientów. Kolorowe, piękne i rzucające się w oczy opakowania to jeden ze sposobów, który ma przykuć Twoją uwagę. Dla przykładu, jeśli opakowanie jest zielone, może nam się przez to podświadomie wydawać, że znajdujący się w niej produkt będzie ekologiczny. Ignoruj kolory i koncentruj swoją uwagę na składzie. Unikaj produktów, w których składzie znajdziesz informacje o aromatach lub konserwantach.

#7 Substancje chemiczne w owocach i warzywach

Istnieją badania, które wykazały, że informacje przedstawione na etykietach na produktach spożywczych odbiegają od rzeczywistej zawartości nawet o 20%! Jak sprawdzić zawartość substancji chemicznych w owocach i warzywach? Choć nie zrobimy tego gołym okiem, istnieją specjalne czujniki, które nam to umożliwią. Są już dostępne w sprzedaży.

#8 Wołowina

Jak wybrać dobry kawałek wołowiny? Przede wszystkim zwróć uwagę na jej barwę. Świeża wołowina zawiera kremowe lub białe smugi tłuszczu – nie szare lub brązowe! Poza tym świeża wołowina jest lepka.

#9 Barwa ogórków

Najlepsze ogórki to te, które są zielonkawe lub ciemnozielone. Ponadto dobry ogórek jest bardzo twardy, niezbyt gruby i powinien sprawiać wrażenie suchego. Nie kupuj ogórków, które są żółte ani takich, na których dostrzegasz białe zabarwienie.

#10 Skórka z kurczaka

Choć wiele osób zwraca uwagę na kolor kurczaka, ignoruje stan jego skórki, co jest błędem. Skórka z kurczaka nie powinna być szara ani przezroczysta. Jeśli taka jest, kurczak nie jest świeży i możesz mieć pewność, że już od dłuższego czasu leży w sklepie.

#11 Banany

Nie kupuj bananów bez ogonków! W supermarketach jest pełno bakterii, które mogły przedostać się przez otwór do wnętrza owocu. Jeśli już nie masz wyjścia i tylko takie banany są dostępne w sklepie, pamiętaj, aby odciąć końcówkę.

Zwracasz większa uwagę na produkty, które kupujesz? Jakie jeszcze uwagi umieściłbyś na tej liście? Masz jakieś swoje spostrzeżenia? Jeśli tak, koniecznie się nimi z nami podziel!

Źródła: brightside.me
Fotografie: File source: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stary_czajnik_z_gwizdkiem-_2014-04-26_17-08.jpg (miniatura wpisu), pixabay.com

Może Cię zainteresować