Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

7 wskazówek, dzięki którym zachęcisz swoje dziecko do jedzenia owoców i warzyw

Badacze z Wielkiej Brytanii zaobserwowali, że aż 46% dzieci odmawia jedzenia warzyw, które odgrywają bardzo istotną rolę dla naszego zdrowia. Co więcej, 75% ankietowanych rodziców wyraziło obawy dotyczące odżywiania swoich dzieci. Niepokojące, prawda?

Każdemu rodzicowi zależy na zdrowiu swojego dziecka

Każdy rodzić chce, aby jego dziecku nie brakowało witamin i minerałów, które odpowiadają za jego prawidłowy wzrost i rozwój ich pociechy. Problem polega na tych, że wielu maluchów odmawia jedzenia owoców i warzyw będących skarbnicą cennych dla zdrowia składników. Na szczęście jest na to sposób, a właściwie sposoby, które sprawdziły się w wielu domach. Mamy nadzieję, że sprawdzą się również w Twoim przypadku.

8 wskazówek, dzięki którym zachęcisz swoje dziecko do zdrowego odżywiania

#1 Zabieraj dziecko na zakupy spożywcze

Pxfuel

Zaangażuj swoje dziecko do wybierania produktów, które posłużą do przygotowywania posiłków. Pokaż mu, skąd pochodzą i wytłumacz, jaki będą miały wpływ na jego zdrowie. Świetnym rozwiązaniem jest zabranie swojej pociechy na tzw. zielony rynek, gdzie nie ma słodyczy, chipsów i innych przekąsek. Musisz pamiętać, że jeśli dziecko samo wybierze jakiś produkt, jest bardziej skłonne do jego zjedzenia.

#2 Nie unikaj sosów

Instagram

Mogłoby się wydawać, że różnego rodzaju sosy/dressingi nie należą do najzdrowszych dodatków. Pamiętaj jednak, że na rynku dostępnych wiele ich odmian, a niektóre z nich nie zawierają zbędnego cukru. Hummus, salsa pomidorowa czy dressingi na bazie jogurtu to tylko kilka z pożywnych i smacznych dipów, które możesz wykorzystać do tego, aby zachęcić swoje dziecko do spróbowania różnych warzyw. To także świetna przekąska.

#3 Dodaj trochę cukru do przygotowywanych dań

Reddit

To bardzo sprytne rozwiązanie. Nawet zwykłą marchew można posypać brązowym cukrem. Oczywiście nie należy w tym przypadku przesadzać. Chodzi o to, aby przyzwyczaić dziecko do jedzenia owoców i warzyw. Z czasem warto spróbować ograniczyć ilość dodawanego cukru.

#4 Baw się jedzeniem

Reddit

Przygotowywanie posiłków dla dziecka to doskonałe miejsce i okazja na wykazanie się kreatywnością. Spróbuj ułożyć warzywa i owoce dla swojego maleństwa tak, aby było kolorowo. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ułożenie ich tak, aby kojarzyły się dziecku z jego ulubioną postacią z bajki. Ponadto możesz spróbować wymyślić zabawne nazwy dla swoich potraw, dzięki czemu zachęcisz dziecko do ich spożycia.

#5 Pozwól dziecku samemu ułożyć danie na talerzu

Pickpik

Pozwól dziecku, aby samo nałożyło sobie jedzenie spośród dostępnych produktów – możesz je wystawić na stolik. Jeśli samo coś na niego nałoży, prawdopodobieństwo, że to zje, jest znacznie większe.

#6 Zaangażuj dziecko do przygotowywania posiłku

Instagram

Może to wydłużyć Twój czas spędzony w kuchni, ale korzyści, jakie dzięki temu osiągniesz, będą nieocenione. Dzieci są bardzo kreatywne, więc dlaczego nie wykorzystać tego podczas gotowania? Ustal ze swoim maluchem, co będziecie przygotowywać danego dnia, i pozwól mu sobie pomóc.

#7 Umieść owoce i warzywa w widocznym miejscu

Pixabay

Niech owoce i warzywa będą w widocznym miejscu. Nie musi to oznaczać, że Twoje dziecko będzie chciało je zjeść, ale bardzo prawdopodobne, że wytworzy w ich głowie odpowiedni nawyk. Gdy już dorośnie, nie będzie czuło się komfortowo bez owoców i warzyw znajdujących się na stole.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pxhere.com