×

Lekarz podzielił się zdjęciem wyciętego nowotworu. Określił to mianem „sukcesu medycyny”

Lekarz Paweł Ziora opublikował na swoim Instagramie zdjęcie wyciętego gruczolaka. Zdaniem specjalisty fotografia przedstawia „słodki sukces medycyny”. Dlaczego tak to określił i jakie przesłanie niesie za sobą wpis lekarza?

Nowotwór jelita grubego

Nowotwór jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i drugim z kolei wśród kobiet. Liczba zachorowań na raka jelita grubego wyraźnie rośnie począwszy od 1980 roku, kiedy rejestrowano w Polsce 2288 przypadków zachorowań rocznie. Dla porównania w 2017 roku odnotowano już 17450 przypadków zachorowań, a więc blisko 8-krotnie więcej. Tak dramatyczny wzrost zachorowań ma związek przede wszystkim ze zmianą nawyków żywieniowych.

Nowotwór jelita grubego to jeden z bardziej podstępnych nowotworów, ponieważ rozwija się bardzo często zupełnie bezobjawowo – zanim ostro zaatakuje, może upłynąć nawet 10 lat. I choć powszechnie uważany jest za chorobę osób w podeszłym wieku, ostatnie lata pokazały, że coraz częściej występuje również u młodszych tzn. osób poniżej 50. roku życia.

W leczeniu nowotworu jelita grubego bardzo ważne jest, aby wykryć go we wczesnym stadium rozwoju. Szanse na całkowite wyleczenie są wówczas zdecydowanie większe.

Najczęściej występującym jest tzw. gruczolakorak jelita grubego

Nowotwór jelita grubego może przyjąć początkowo niepozorną formę polipa. Taka forma nowotworu jelita grubego została opisana przez doktora Pawła Ziorę.

Polip to określenie kliniczne, makroskopowe, oznaczające zmianę, która uwypukla się na powierzchni błon śluzowych lub skóry w różnych częściach ciała, a więc nie mówi nic o jego charakterze

Polipy mogą być nienowotworowe (np. polip zapalny) lub nowotworowe (np. gruczolak).

Jak wygląda polip? Lekarz opublikował na swoim Instagramie zdjęcie wyciętego polipa, który okazał się być właśnie gruczolakiem, czyli nowotworem łagodnym. Zaznaczmy, że charakter polipa można ustalić tylko w badaniu histopatologicznym, czyli pod mikroskopem.

Nie każdy nowotwór łagodny ma w planach stać się złośliwym, tak w przypadku gruczolaków jelita grubego takie zakusy już są. Powiem więcej: około 80 proc. gruczolakoRAKÓW jelita grubego powstaje z właśnie z gruczolaków

„Słodki sukces medycyny”

Takim mianem został określony przez lekarza polip, który możesz zobaczyć na powyższym zdjęciu. Co specjalista miał na myśli?

Otóż wycięty GRUCZOLAK to wyleczony nowotwór (łagodny) oraz PROFILAKTYKA RAKA jelita grubego (czyli nowotworu złośliwego) w czystej, NAMACALNEJ – dla mnie – postaci

Kolonoskopia jest zatem badaniem profilaktycznym, którego skuteczność można wręcz ZOBACZYĆ, jak na załączonym obrazku – dodał lekarz

Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia jest badaniem przeprowadzonym przy użyciu wprowadzonego przez odbyt pacjenta endoskopu, który odkładnie uwidocznia całe jelito grube. Zdarza się, że w trakcie kolonoskopii pobierany jest wycinek podejrzanej zmiany w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Dzięki wprowadzonemu endoskopowi lekarz może również zatamować krwawienia lub założyć stent, którego celem jest zmniejszenie niedrożności wywołanej przez nowotwór. Wykonywanie profilaktycznej kolonoskopii jest zalecane raz na 10 lat u wszystkich osób, które ukończyły 50. rok życia.

Źródła: www.instagram.com
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować