×

7 objawów, które mogą świadczyć o tym, że spożywasz zbyt dużo chleba

Statystyczny Polak nie wyobraża sobie dnia bez chleba, choć z roku na rok zauważalny jest spadek konsumpcji pieczywa. Dla przykładu w 2019 roku statystyczny mieszkaniec Polski zjadł średnio niecałe 3 kg chleba miesięcznie, rok wcześniej było to ponad 3 kg. Dużo? Dla jednych pewnie tak, dla innych nie. Jedno jest pewne, spożywanie zbyt dużych ilości chleba może negatywnie odbić się na naszym organizmie.

7 objawów, które mogą świadczyć o tym, że spożywasz zbyt dużo chleba

#1 Miewasz zaparcia

Osoby, które nie tolerują glutenu lub cierpią na celiakię i niekoniecznie są tego świadome, mogą zmagać się z zaparciami. Możesz nie mieć nietolerancji na gluten, ale wysoką wrażliwość na produkty pszenne i inne zboża. Jeśli zaparcia nie daj Ci spokoju, najlepiej zrobić sobie serię badań, aby zobaczyć, czy Twój organizm faktycznie nie toleruje glutenu. Pamiętaj, że w prawie wszystkich krajach około 0,5% do 1% populacji ma celiakię.

Constipated Emoji | Free SVG

#2 Robisz się coraz bardziej głodny

To prawda, że wysoko rafinowane ziarna, takie jak biały chleb, biały ryż, precle i krakersy, są wysokokaloryczne. Ze względu na zawartość cukrów, najzwyczajniej w świecie mamy ochotę zjeść ich więcej. Nie dziw się, jeśli odbije się to na Twojej wadze. To dlatego jednym z produktów, które często w pierwszej kolejności należy wykluczyć ze swojej diety, aby zrzucić dodatkowe kilogramy, jest właśnie pieczywo, zwłaszcza białe.

#3 Twój poziom cholesterolu wzrasta

Pakowane rogaliki, bułki maślane i wszelkiego rodzaju pakowane pieczywo są bogate w tłuszcze trans. Produkty te zawierają dużo masła i jajek, które przy regularnym spożywaniu mogą podnieść poziom cholesterolu. Ponadto większość produktów zawierających gluten również możemy zaliczyć do tej grupy. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia i samopoczucia, to zwracanie uwagi na skład produktu.

#4 Masz wypryski na twarzy

Pokarmy takie jak makaron, biały ryż, kluski, płatki zbożowe i wszystkie produkty z białej mąki mogą powodować wypryski na skórze. Jak wykazało badanie, osoby, które spożywały zbyt dużo rafinowanych węglowodanów, miały o 30% większe ryzyko rozwoju trądziku. Dzieje się tak, ponieważ są to produkty bogate w cukry. Ich spożywanie przekłada się na gwałtowny wyrzut insuliny. W odpowiedzi na wzrost poziomu, hormony androgenowe stają się bardziej aktywne i rozwija się trądzik. Z drugiej zaś strony osoby, które nie spożywają znaczących ilości cukrów, wydają się mieć mniejsze problemy z wypryskami i trądzikiem.

#5 Po spożyciu posiłków stajesz się bardzo senna

Kiedy spożywasz zbyt dużo chleba w codziennej diecie, do krwiobiegu uwalniane są duże ilości insuliny.Insulina pomaga tryptofanowi pozostać we krwi dłużej, niż byś chciał. Tryptofan to aminokwas, który bierze udział w produkcji serotoniny i melatoniny – 2 neuroprzekaźników, które pomagają stabilizować nastrój i regulować cykl snu. To dlatego możesz czuć się senny i wyjątkowo spokojny po dużym, pełnym rafinowanych ziaren posiłku.

#6 Twoje ciśnienie krwi wzrasta

9 na 10 Amerykanów spożywa więcej soli niż jest to zalecane, czemu winna jest m.in. duża konsumpcja pieczywa. Jedna, zwykła kromka chleba może zawierać do 230 mg soli, co stanowi 15% górnego limitu dziennego. Produkty wysoko przetworzone, takie jak pizza, bułki, grzanki i kanapki, zawierają jeszcze więcej soli. Skutkiem wysokiego spożycia sodu jest skok ciśnienia krwi, który jest jedną z głównych przyczyn chorób serca i udarów.

#7 Masz wahania nastroju

Istnieją dowody na to, że ludzie wrażliwi na pszenicę są bardziej podatni na schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową, depresję i lęk. Co ciekawe, wiele osób, które wykluczyło ze swojej diety pieczywo i nabiał, zauważyło znaczną poprawę zdrowia psychicznego.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować