×

Poznaj schorzenia, które są ze sobą często mylone. Wszystko przez bardzo zbliżone objawy

Eksperci uważają, że lekarze stawiają nieprawidłowe diagnozy nawet w ponad 40% przypadków. Jak to możliwe, że skala błędu jest aż tak duża? Otóż dzieje się tak głównie dlatego, że pod wieloma różnymi objawami mogą kryć się różne schorzenia, co niekiedy jest bardzo trudne do jednoznacznego ustalenia.

Oto schorzenia, które są ze sobą najczęściej mylone. Wszystko za sprawą bardzo podobnych objawów

#1 Borelioza/grypa

Borelioza jest kojarzona ze swego rodzaju wysypką, która pojawia się na skórze po ugryzieniu przez kleszcza. Istnieją jednak przypadki boreliozy, kiedy owej wysypki nie ma. Pojawiają się wówczas bóle głowy, gorączka czy zmęczenie, które jest diagnozowane przez wielu lekarzy jako zwykła grypa. Badanie krwi na początku wystąpienia objawów może się na niewiele tutaj zdać, ponieważ organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała sygnalizujące ten stan dopiero po upływie 2 tygodni.

#2 Problemy z tarczycą/wysokie ciśnienie krwi

Tarczyna jest odpowiedzialna za gospodarkę hormonalną w naszym organizmie. Niedoczynność tarczycy może objawiać się przyrostem masy ciała, wrażliwością na temperaturę lub zmęczeniem. Nadczynność tarczycy zwykle objawia się z kolei utratą masy ciała, drażliwością czy przyśpieszoną akcją serca. Objawy te można pomylić z nadciśnieniem, dlatego tak istotne jest zbadanie hormonów tarczycy.

#3 Kamienie nerkowe/tętniak aorty brzusznej

Kamienie nerkowe mogą być pomylone z wieloma innymi schorzeniami. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest tętniak aorty brzusznej, który tak jak kamienie nerkowe może objawiać się silnym bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Ze względu na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą tętniak aorty brzusznej, lekarze sugerują, żeby u pacjentów wieku 60 lat i starszych, którzy nigdy nie mieli kamieni nerkowych, najpierw wykluczyć możliwość wystąpienia tętniaka aorty brzusznej.

#4 Zatorowość płucna/atak paniki

Zatorowość płucna ma miejsce, kiedy zakrzep blokuje tętnicę płucną powodując ostry ból w klatce piersiowej, duszność, niepokój, a nawet omdlenie. Stan ten jest przez niektórych mylony z atakiem paniki lub zawałem serca. Badania pokazują, że są zatorowość płucna jest nieprawidłowo diagnozowana aż w 33,5% przypadków.

#5 Zapalenie wątroby/alergie

Zapalenie wątroby to schorzenie, które może trwać latami nie dając przy tym żadnych objawów. Nie mniej jednak może wyrządzić w tym czasie bardzo poważną szkodę wątrobie. Najczęstszymi objawami zapalenia wątroby są bóle brzucha, swędzenie czy zmęczenie. Podobne objawy mogą towarzyszyć podczas alergii. To dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na kolor oczu i języka. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, natychmiast udaj się do lekarza.

#6 Celiakia/infekcja przewodu pokarmowego

Mówiąc prościej, celiakia to niezdolność do trawienia gluten. Gluten znajduje się głównie w pszenicy. Lekarze twierdzą, że aż około 83% osób z celiakią zostaje źle zdiagnozowanych. Dzieje się tak, ponieważ objawy są bardzo zbliżone do objawów osób, które mają choroby przewodu pokarmowego, które mogą obejmować bóle brzucha, biegunkę, zaparcia czy bóle głowy.

#7 Toczeń/problemy z nerkami lub płucami

Toczeń to przewlekła choroba zapalna, która objawia się na różne sposoby. Choć jest znana z charakterystycznej wysypki na policzkach, nie wszystkim objawia się ona w ten sposób. Innymi objawami są np. zmęczenie, bóle stawów, problemy z nerkami czy płucami. To dlatego tak często dochodzi do pomyłek w diagnozowaniu tocznia. Zwykle ma to miejsce dopiero po wykluczeniu innych schorzeń.

#8 Udar mózgu/zatrucie alkoholem

Badania pokazują, że lekarze często lekceważą wczesne objawy udaru mózgu. Udar ma miejsce, kiedy przepływ krwi do mózgu zostaje przerwany, co objawia się zazwyczaj zawrotami głowy, migreną problemami ze wzrokiem czy mówieniem. Wiele z tych objawów jest również zauważalne u osób, które przesadziły z ilością alkoholu. Problem polega na tym, że w tym przypadku one zazwyczaj mijają. W przypadku udaru mogą okazać się śmiertelne.

#9 Zapalenie wyrostka robaczkowego/zespół jelita drażliwego

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest znane przede wszystkim z bólu w prawej dolnej części. Nie mniej jednak zdarza się, że ból występuje w innych miejscach, przez co jego diagnoza wcale nie jest taka oczywista. Zdarza się, że dochodzi do pomyłek i niektórzy uważają, że wszystkiemu winny jest zespół jelita drażliwego, co może objawiać się także wymiotami i nudnościami.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować