×

Jeśli dziecku leci krew z nosa, nie pozwól mu odchylać głowy do tyłu. To jest niebezpieczne!

Trudno jest wyobrazić sobie dzieciństwo bez krwawiącego nosa. Nie trzeba dużo, aby Twój maluch upadł na ziemię czy przypadkowo w coś uderzył, jednak widok dziecka, któremu krew bez powodu zaczyna płynąć z nosa, może być dość niepokojący.

Z pewnością nie należy lekceważyć tego typu objawów, jednak nie ma też powodu ku temu, aby wpadać w panikę. Często występujące krwawienia mogą być spowodowane kilkoma różnymi przyczynami, z czego większość z nich jest łatwa do powstrzymania.

Co więc należy robić w tego typu sytuacjach?

Przede wszystkim zachowaj spokój. W takich przypadkach spora część ludzi odchyla głowę dziecka do tyłu, aby zatrzymać wypływającą z nosa krew. Nie można tak robić! Odchylenie głowy sprawia, że krew spływa do gardła. Takie rozwiązanie może być przyczyną nudności, wymiotów lub duszenia, które bywa bardzo niebezpieczne.

Jeśli jama nosowa jest niedrożna (przez skrzepy krwi lub katar) powinno się najpierw wszystko wydmuchać pochylając przy tym głowę lekko do przodu. Gdy dziecko znajduje się w tej pozycji, użyj palców lub zimnego ręczniczka, aby ucisnąć skrzydełka nosa z obu stron.

Trzymaj w ten sposób przez dobrych kilka minut. Jeśli po tym czasie krwotok nie ustąpi, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Należy pamiętać o diagnostyce lekarskiej również wtedy, gdy epizody krwawienia powtarzają się.

Poniższe punkty pomogą Ci oszacować, w jakich przypadkach powinnaś zabrać swoje dziecko do lekarza:

  1. Dziecko poniżej dwóch lat ma obfite krwawienie.
  2. Częste krwawienia z nosa, wymioty lub bóle głowy – diagnostyka lekarska jest w tych przypadkach konieczna, ponieważ wymienione objawy mogą oznaczać występowanie zakażenia, problemów z ciśnieniem krwi i nie tylko.
  3. Częste krwawienie może być oznaką poważnych schorzeń, takich jak nowotwór czy dziedziczna choroba zwana chorobą von Willebranda.
  4. Dziecko jest blade, ospałe lub chore, a przy tym krwawi

Suche powietrze można zwalczyć specjalnym nawilżaczem powietrza. Zaleca się korzystanie z niego zwłaszcza w nocy. Wilgoć w nosie możemy utrzymać dodatkowo przy użyciu soli pod natryskiem lub wazeliny.

Pamiętaj, aby natychmiast zaprzestać podawania dziecku Ibuprofenu lub Aspiryny (leków rozcieńczających krew), podczas gdy występuje u niego krwotok.

Choć krwawienie z nosa jest dość powszechne u dziecka w wieku od 2 do 10 lat, jeśli martwisz się o jego zdrowie, nie zwlekaj i udaj się do pediatry, który pomoże Ci podjąć odpowiednie działania.