Kategorie KoronawirusZdrowie

Pierwsze na świecie państwo zaszczepiło dwiema dawkami 100% dorosłej populacji

Wydawać by się mogło, że zaszczepienie przeciwko COVID-19 100% społeczeństwa jest czymś nierealnym. Wydawać by się mogło, że zawsze znajdzie się ktoś, kto sprzeciwi się szczepionkom, bo będzie uważał je za zbędne, niebezpieczne dla zdrowia. Tymczasem jest na świecie kraj, który zakończył kampanię szczepień przeciw koronawirusowi SARS-CoV2, bowiem dwie dawki preparatu otrzymała cała dorosła populacja tego kraju. O niebywałym sukcesie poinformowała agencja EFE.

Pierwszy kraj na świecie, który zaszczepił 100% dorosłej populacji

Państwem, które zakończyło kampanię szczepień przeciwko COVID-19, jest Bhutan – państwo śródlądowe w Azji Południowej graniczące na północy, zachodzie i wschodzie z Chinami, a na południu z Indiami.

Pierwsze na świecie państwo zaszczepiło dwiema dawkami 100% dorosłej populacji
Wikipedia

Bhutan liczący blisko 800 tys.. Każdy z dorosłych obywateli tego kraju, który był uprawniony do przyjęcia szczepionki, przyjął już dwie dawki preparatu. Realizację programu szczepień osobiście monitorował król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, który podróżował po kraju i doglądał działań związanych z walką z epidemią COVID-19.

Bhutan już w marcu zaszczepił niemal całą dorosłą populację pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca. Od tego momentu kampania szczepień jeszcze bardziej przyspieszyła, a wszystko za sprawą szczepionek, które Bhutan otrzymał od sąsiednich Indii (ok. 550 tys. dawek AstraZeneca) , Danii, Chorwacji, Bułgarii (w sumie ok. 400 tys. dawek AstraZeneca) czy USA (ok. 500 tys. dawek Moderny). Tak duże dostawy szczepionek pozwoliły na realizację programu szczepień bez obaw o braki w szczepionkach.

Vaccine Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

To bardzo ważne, by podkreślić, że kampania szczepionkowa w Bhutanie, tak jak w wielu innych krajach, była możliwa jedynie dzięki pomocy zagranicznej – powiedział Will Parks, reprezentant UNICEF w tym kraju

O ile społeczność Bhutanu w przypadku pierwszej dawki była szczepiona preparatem AstraZeneca, w przypadku drugiej dawki 95% zaszczepionych wybrało preparat Moderny, pomimo wciąż dostępnych szczepionek koncernu AstraZeneca.

Pierwsze na świecie państwo zaszczepiło dwiema dawkami 100% dorosłej populacji
Flickr

Od początku pandemii w Bhutanie stwierdzono 2486 przypadków zakażenia oraz dwa zgony osób chorych na COVID-19.

Jak bardzo polskie społeczeństwo zbliży się do wyniku, jaki pod względem wyszczepialności uzyskało Bhutan?

Źródła: PAP