Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Badanie dało odpowiedź na pytanie, ilu zaszczepionych trafiło do szpitala z powodu COVID-19

Eksperci od miesięcy powtarzają, że szczepienia to najważniejszy i najskuteczniejszy sposób walki z COVID-19. Szczepionki mają za zadanie chronić przed ciężkim przebiegiem choroby, a zwłaszcza śmiercią w skutek zakażenia wirusem. Nie ma jednak szczepionki, która dawałaby 100-procentową ochronę i gwarancję bezpieczeństwa, o czym świadczą statystyki. Są wśród nas ludzie, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19, a mimo to z powodu zakażenia trafili do szpitala. Jak wiele ich jest? Odpowiedź dały badania.

Badanie

Badanie dotyczące osób zaszczepionych, które mimo wszystko trafiły do szpitali z powodu zakażenia COVID-19, było prowadzone do końca maja 2021 roku. Nie jest więc aktualne, nie mniej jednak do myślenia. Przebieg badania i wnioski skomentował dr Piotr Rzymski, biolog medyczny z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Wśród osób, które z powodu COVID-19 trafili do szpitala, w pełni zaszczepionych było zaledwie 0,35% osób.

zaszczepieni przeciwko COVID-19 w szpitalach

W badaniach interesował nas przebieg kliniczny u zaszczepionych osób, u których doszło mimo wszystko do zakażenia koronawirusem i które z tego powodu wymagały hospitalizacji. Wtedy zaszczepieni przynajmniej jedną dawką stanowili zaledwie 1,2 proc. pacjentów hospitalizowanych w dużych ośrodkach kowidowych w Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku i Kielcach, a odsetek hospitalizowanych w pełni zaszczepionych osób wynosił jedynie 0,35 proc. Inaczej to przedstawiając: do końca maja tego roku obserwowaliśmy 1 hospitalizację w pełni zaszczepionej osoby na 667 hospitalizowanych, a ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 było wśród w pełni zaszczepionych ponad 200-razy niższe – zauważa ekspert

Wśród osób w pełni zaszczepionych, a jednak hospitalizowanych znajdowały się osoby, które słabo odpowiadały na szczepienie, charakteryzowały się niewykrywalnym poziomem przeciwciał neutralizujących, w tym pacjenci po przeszczepach, pacjenci onkologiczni i osoby przyjmujące z różnych przyczyn leki immunosupresyjne. Kliniczny przebieg COVID-19 u takich osób był porównywalny z tym, jakiego możemy się spodziewać u pacjenta z ciężkim COVID-19. Nie obserwowaliśmy jednak, by stosowanie szczepień powodowało ostrzejszy przebieg zakażeń. Ciężki COVID-19 wymagający hospitalizacji wśród zaszczepionych zdarzał się bardzo rzadko – dodaje dr Piotr Rzymski

zaszczepieni przeciwko COVID-19 w szpitalach
Wikimedia Commons

Warto dodać, że w czasie przeprowadzanych badań, nie dominował jeszcze wariant delta, który dziś zbiera prawdziwe żniwo. Teraz celem naukowców jest przeanalizowanie klinicznie wszystkich pacjentów częściowo i w pełni zaszczepionych i hospitalizowanych przez pół roku dominacji wariantu delta. Dane mają być opublikowane pod koniec roku.

Nie ma szczepionki, która dawałaby 100-procentową ochronę

W Polsce stosuje się obecnie cztery różne szczepionki na COVID-19: Pfizera, Moderny, AstraZeneki i Johnson & Johnson. Szczepionki przeciw COVID-19 zapewniają ochronę w różnym stopniu.

Szczepionka Pfizera oparta na technologii mRNA, która podawana jest w dwóch dawkach, chroni przed COVID-19 w 95% po 14 dniach od podania drugiej dawki preparatu. Skuteczność preparatu Moderny, który jest podobny do szczepionki Pfizera, oceniana jest na 94,1% po dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki. Szczepionka AstraZeneki, preparat wektorowy, który także jest podawany w dwóch dawkach, wykazuje się skutecznością na poziomie 82,4%, choć według informacji producenta średnia skuteczność szacowana jest na poziomie 76%. Szczepionka Johnson & Johnson to również preparat wektorowy. W przeciwieństwie do pozostałych szczepionek jest jednak podawana w jednej dawce. Skuteczność szczepionki oceniana jest na 67 proc. po 14 dniach od zastrzyku.

Z badania opublikowanego w magazynie „Science” wynika, że już po trzech miesiącach od pełnego zaszczepienia Pfizerem, Moderną lub Johnson & Johnson skuteczność preparatów zaczyna widocznie spadać. To głównie dlatego w obliczu zagrożenia, jakim jest czwarta fala COVID-19, zdecydowano o możliwości zaszczepienia trzecią dawką szczepionki.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: ccnull.de