Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca, czyli dokument, który wiele ułatwi. Wkrótce wejdzie w życie

Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca to zaświadczenie, o które coraz częściej pytają osoby, które w ostatnim czasie przeszły zakażenie COVID-19. Powodem takiego zainteresowania są m.in. zbliżający się wielkimi krokami okres wakacyjny. Posiadacz takiego zaświadczenia ma być bowiem zwolniony z posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa, a także kwarantanny w krajach, gdzie jest ona dla turystów obowiązkowa. Jak będzie można uzyskać takie zaświadczenie i kiedy będzie dostępne?

Paszport szczepionkowy

Trwają prace nad unijnym „paszportem szczepionkowym”, który ma ułatwić podróżowanie i być dostępny już w te wakacje. Dokument ma ułatwić podróżowanie po Europie, które na dzień ze względu na sytuację epidemiologiczną w różnych krajach rządzi się swoimi prawami. Wspomniany paszport będzie zawierał informację o szczepieniu, przebytej chorobie, statusie ozdrowieńca lub negatywnym wyniku testu na COVID-19. Z takowego certyfikatu będą mogły skorzystać wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. UE chce, aby taka możliwość weszła w życie już od 30 czerwca.

zaświadczenie o statusie ozdrowieńca
Flickr

Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca

Jeśli jesteś osobą, która w ostatnim czasie przeszła zakażenie COVID-19 i jest to udokumentowane, możliwe, że chcesz uzyskać tzw. zaświadczenie o statusie ozdrowieńca, które w założeniu może Ci wiele ułatwić. Osoba posiadające zaświadczenie mogą być zwolnione z obowiązku wykonywania testów przed planowanym zabiegiem szpitalnym. Zaświadczenie to również ukłon w kierunku podróżujących. W okresie obowiązywania ograniczeń epidemicznych takie osoby mogłyby przemieszczać się bez konieczności okazywania negatywnego testu na COVID-19 w obrębie krajów Unii Europejskiej lub poza nią.

Covid-19 Koronawirusy Korona - Darmowy obraz na Pixabay

Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca – kiedy?

Zaświadczenia o statusie ozdrowieńców mają być dostępne pod koniec czerwca 2021r., a więc na samym początku wakacji. Nie mniej jednak w niektórych państwach mogą być one honorowane już wcześnie. Takim przykładem jest Grecja, która część ograniczeń epidemicznych znosi 14 maja. Jeśli natomiast chodzi o wyjazd do Grecji, taka podróż jest już możliwa dla osób, które przeszły zakażenie COVID-19 wcześnie. Warunkiem jest udokumentowane potwierdzenie przejście zakażenia wirusem.

zaświadczenie o statusie ozdrowieńca
Pixabay

Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca w Polsce

Status ozdrowieńca w Polsce wciąż nie został prawnie uregulowany. W konsekwencji przekłada się to na to, że osoby, które przechorowały COVID-19, często mają problem z uzyskaniem takiego zaświadczenia. Paradoksalnie w lepszej sytuacji są osoby, które chcą wjechać do naszego kraju, bowiem status ozdrowieńca zwalnia je z obowiązkowej kwarantanny. Mówi o tym znowelizowane rozporządzenie z 11 marca. Kwarantanna nie jest obowiązkowa dla osób, które „zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej”. Oczywiście, konieczne jest w tym przypadku ukazanie stosownego dokumentu w postaci np. zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub wydruku z Internetowego Konta Pacjenta.

Obok ozdrowieńców z kwarantanny mogą być zwolnione osoby zaszczepione na COVID-19 (musi to być szczepionka zatwierdzona na terenie UE) oraz podróżujący z zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na COVID-19 wykonanym na 48h przed przyjazdem do Polski.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pixabay.com