Kategorie Zdrowie

300 tys. Brytyjczyków odstanie zastrzyki zbijające cholesterol. Cel: ograniczenie liczby zawałów

Nieprawidłowy poziom cholesterolu zwiększa ryzyko zawałów mięśnia sercowego i udarów, dlatego tak ważne jest, aby go monitorować, a w razie konieczności starać się go za wszelką cenę obniżyć. Z pomocą przychodzi tutaj regularna aktywność fizyczna, najlepiej wykonywana codziennie lub chociaż 3-4 razy w tygodniu przez co najmniej 30-40 minut. Unikanie stresu to także coś, co skutecznie obniża tzw. zły cholesterol.

Tymczasem blisko 300 tys. Brytyjczyków dostanie zastrzyki obniżające poziom cholesterolu, aby ograniczyć ryzyko zawału.

Cholesterol - Free of Charge Creative Commons Handwriting image

Cholesterol sam w sobie nie jest niczym zły. Ba, jest związkiem, który musi występować w organizmie człowieka, aby ten mógł prawidłowo funkcjonować. Cholesterol dostarczany jest poprzez spożywanie różnych produktów. Ponadto produkowany jest w wątrobie, skąd za sprawą krwi transportowany jest do wszystkich komórek. Wspomnieliśmy, że cholesterol jest niezbędny, a to dlatego, że bierze udział m.in. w produkcji hormonów płciowych i antystresowych, buduje błony komórkowe, jest częścią osłonek mielinowych chroniących układ nerwowy, ułatwia proces trawienia tłuszczów i jest niezbędny podczas przyswajania i wytwarzania witaminy D. Jak widzisz, cholesterol robi wiele dobrego. Problem pojawia się, kiedy mamy do czynienia z jego nadmiarem, co w perspektywie czasu może prowadzić do zawału serca lub udaru.

Cholesterol - Free of Charge Creative Commons Notepad 1 image

300 tys. Brytyjczyków dostanie zastrzyki zbijające cholesterol

Lek Inclisiran, określany na wyspach mianem „game changer”, to lek, który po wstrzyknięciu w ramię, brzuch lub udo diametralnie zmniejsza poziom „złego” cholesterolu (frakcji LDL). Lek, którego producentem jest firma Novartis, sam w sobie jest bardzo drogi. Jeden zastrzyk to koszt około 2 tys. funtów (ponad 10 tys. złotych). Brytyjczycy mogą jednak odetchnąć z ulgą. Dwukrotnie w ciągu roku zastrzyk przeciwcholesterolowy może otrzymać nawet kilkaset tysięcy Brytyjczyków, a to dlatego, że Wielkiej Brytanii udało się uzyskać ogromną zniżkę od producenta.

Informacją o zastrzykach dla Brytyjczyków podzielił się w mediach społecznościowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Zachwycony @NHSEngland zawarliśmy umowę dotyczącą tego zmieniającego zasady gry leku na cholesterol. Nie tylko przyniesie korzyści setkom tysięcy pacjentów dzięki zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu, ale to również kolejny dowód na to, że Brytyjczycy są superpotęgą w dziedzinie nauk przyrodniczych – czytamy we wpisie premiera Wielkiej Brytanii

Dostępność do Inclisiran ma odegrać ogromną rolę dla zdrowia i życia Brytyjczyków. Szacuje się, że dzięki zastrzykom w ciągu dekady uda się uratować życie nawet 30 tys ludzi i o dziesiątki tysięcy ograniczyć liczbę zdarzeń sercowo-naczyniowych, a zwłaszcza zawałów i udarów.

300 tys. Brytyjczyków odstanie zastrzyki zbijające cholesterol. Cel: ograniczenie liczby zawałów
Public Domain Pictures

Dla kogo zastrzyki?

Zastrzyki mają być oferowane przede wszystkim pacjentom, którzy mają już za sobą zawał lub udar mózgu, a inne terapie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Objawy zbyt wysokiego poziomu cholesterolu

Poziom cholesterolu jest istotny z punktu widzenia zdrowego serca, dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z objawami, które mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak.

Oznaką wysokiego poziomu cholesterolu może być:

  • żółte zgrubienia, zwykle w okolicy powiek, w zgięciu łokcia, pod piersiami,
  • tworzenie się guzków na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa,
  • dotkliwy ból w nogach lub dyskomfort,
  • nadwaga i otyłość,
  • zmiana w wyglądzie stóp,
  • błyszcząca, naciągnięta skóra,
  • ból w klatce piersiowej dający wrażenie ucisku

Jeśli któryś z tych objawów nie jest Ci obcy, nie zwlekaj i udaj się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę.

_________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: zdrowie.wprost.pl