Kategorie Zdrowie

Polki nie dostaną zaproszeń na cytologię i mammografię. Ministerstwo Zdrowia wstrzymało listy

Uwaga! Ministerstwo Zdrowia nie wznowi już akcji wysyłania Polkom listów z zaproszeniami na profilaktyczne badania z cytologi i mammografii.

Polki nie dostaną zaproszeń na cytologię i mammografię. Ministerstwo Zdrowia wstrzymało listy

Ta sytuacja zbulwersowała Panią Joanne Muchę, posłankę z PO, która skomentowała „Te tysiące polskich kobiet, które przez was nie będą leczone, to wasza zbrodnia”

Takie listy otrzymywały Polski w latach 2006-2015. Na pewno nie raz spotkaliście się z nimi u Waszych mam, cioć czy babć.

Takie właśnie program został wstrzymany w 2015 roku. Dlaczego tak się stało? Problem tkwił w danych osobowych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że to wynik opinii wydanej przez generalnego inspektora danych osobowych. Obiecali także, że prawnicy będą analizowali sprawę i pracowali nad możliwością użycia baz z nazwiskami pacjentek w inny sposób.

Co więcej, takie listy okazały się kosztowne i nie spełniały swojego zadania, ponieważ na badania nie stawiało się więcej kobiet.

Polki nie dostaną zaproszeń na cytologię i mammografię. Ministerstwo Zdrowia wstrzymało listy
instagram.com

„Te tysiące polskich kobiet, które przez Was nie będą leczone, które osierocą dzieci, to Wasza zbrodnia” – spostowała Mucha na Twitterze

Posłanka zamieściła do postu zdjęcie tabeli, która przedstawia procent Polek objętych programem profilaktyki raka piersi i szyjki macicy w latach 2014-18.

Ministerstwo Zdrowia nie pozostaje bez komentarza: Działania nakierowane są w szczególności na rozwój profilaktyki wczesnej nowotworów złośliwych, poprzez utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia oraz na profilaktykę pierwotną (I fazy), polegającą na zapobieganiu chorobom przez kontrolowanie czynników ryzyka, ze szczególnym nastawieniem na raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego, raka płuc.

Czytamy także, że z wysyłania zaproszeń listownych zrezygnowano „z uwagi na liczne zarzuty Najwyższej Izby Kontroli”.

Co więcej, wysyłka zaproszeń została zastąpiona innymi działaniami promocyjnymi, które mają uświadamiać i przypominać kobieto o badaniach.

A co Ty o tym myślisz?

Źródło: wykop.pl | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: google.com google.com