×

Zwróć uwagę na te 3 czynniki i zapobiegnij demencji oraz Alzheimerowi

Przewidywania nie są zbyt optymistyczne. Według danych jeden na trzech seniorów zachoruje na demencję lub chorobę Alzheimera. Nie musi to jednak dotyczyć Ciebie. Wystarczy, że już dziś zaczniesz dbać o zdrowie swojego mózgu. Jeśli dobrze traktujesz swój mózg, odwdzięczy Ci się w przyszłości.

3 podstawowe nawyki dla zdrowia mózgu

1# Dieta

źródło: canva

źródło: canva


To jedne z najważniejszych czynników do utrzymania właściwych funkcji mózgu. Naukowcy od wielu lat sprawdzają jaka dieta jest najzdrowsza dla zdrowia mózgu, a dzięki tym badaniom znamy odpowiedź na to pytanie. Dieta śródziemnomorska, a bazuje ona na:

– świeżych warzywach i owocach,
– orzechach,
– nasionach,
– roślinach strączkowych,
– produktach pełnoziarnistych,
– rybach i owocach morza,
– oliwie z oliwek

Dodatkowo w małych ilościach spożywane jest mięso i czerwone wino. Co do wina, należy pamiętać, że nadużywanie alkoholu jest bezpośrednim zagrożeniem dla właściwego funkcjonowania mózgu. Z biegiem czasu może uszkadzać jego tkanki, powodować problemy psychiczne tj. depresję czy stany lękowe. Dlatego wino należy stosować z umiarem.

Dieta śródziemnomorska jest bogata w przeciwutleniacze, dobre białka i zdrowe tłuszcze, z których wszystkie promują zdrowe ciało, dzięki czemu mózg ma dobry przepływ krwi – ​​mówi Benabou, szef działu medycznego w Janssen Neuroscience.- Jedną z głównych przyczyn spadku funkcji poznawczych jest zatykanie tętnic. Im lepsze tłuszcze wybierzesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że to nastąpi. Dodatkowo, przeciwutleniacze pomagają zachować komórki mózgowe, dzięki czemu nie ulegają uszkodzeniu z biegiem czasu.

2# Aktywność fizyczna

źródło: canva

źródło: canva


Jest taka istotna z dwóch powodów. Po pierwsze chroni i wspiera układ sercowo-naczyniowy, a poprawiając krążenie krwi, mózg jest lepiej ukrwiony, ponieważ z krwią dostarczane są mu cenne składniki odżywcze.

kiedy tętnice są wypełnione złymi tłuszczami i cholesterolem, komórki mózgowe nie otrzymują potrzebnego im tlenu. A gdy tkanka mózgowa zostanie uszkodzona, nie wyzdrowieje” – mówi Benabou.

Po drugie ćwiczenia uwalniają z mózgu dobre substancje chemiczne, w tym neuroprzekaźniki dopaminę, noradrenalinę i serotoninę. Te chemikalia zmniejszają ryzyko lęku i depresji, które mają negatywny wpływ na mózg.

3# Sen

źródło: canva

źródło: canva


Ostatnim, ale wcale nie mniej ważnym czynnikiem jest sen. Kiedy śpimy układ limfatyczny oczyszcza metabolity, które nagromadziły się w mózgu w ciągu dnia.

Dobry sen każdej nocy jest niezbędny dla zdrowego funkcjonowania mózgu, zachowania mózgu i zmniejszenia ryzyka uszkodzenia mózgu w stanach takich jak nadciśnienie, udar i choroby serca – twierdzą eksperci.

Starzenie się nie musi oznaczać spodku funkcji mózgu. Dzięki temu, że będziemy o niego odpowiednio dbać poprawi się nam nastrój i będziemy wyglądać i czuć się lepiej.

Może Cię zainteresować