×

Zapisy na szczepienie przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Jak i gdzie się zaszczepić?

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w naszym kraju 27 grudnia minionego roku. Do tej pory zostało zaszczepionych już blisko 150 tys osób, podczas gdy drugą dawkę szczepionki, jak podaje ministerstwo zdrowia, do dnia wczorajszego przyjęło już natomiast 26 226 osób. Co z pozostałymi osobami, które chcą się zaszczepić? Kiedy będą mogły zapisać się na szczepienia, jak będzie wyglądała cała procedura i gdzie będą mogły się zaszczepić?

Kolejność szczepień

Narodowy program szczepień przeciw COVID-19 podzielony został na cztery etapy.

Grupa 0

Etap 0, który obejmuje najmocniej narażonych na zakażenie koronawirusem pracowników sektora ochrony zdrowia rozpoczął się 27 grudnia. Pierwszą osobą w Polsce, która otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19 była Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Do grupy 0 oprócz pracowników służby zdrowia należą także pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, diagności, farmaceuci, psychologowie kliniczni oraz kadra i studenci uczelni medycznych. W ostatnim czasie do grupy 0 włączono również rodziców wcześniaków.

Grupa I

Etap I obejmuje pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych oraz pielęgnacyjno-opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia począwszy od najstarszych, służby mundurowe i nauczycieli.

Grupa II

Podczas drugiego etapu szczepień ze szczepionek będą mogły skorzystać osoby w wieku poniżej 60. roku życia, które zmagają się z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a także Ci, którzy są w trakcie trwania diagnostyki i leczenia, co przekłada się na częste wizyty w placówkach ochrony zdrowia.

Grupa III

Ostatni etap szczepień przeciwko COVID-19 obejmuje pozostałą część populacji dorosłej. Będzie tyczyło się to także obcokrajowców posiadających prawo do stałego lub czasowego pobytu w Polsce ze względu na wykonywaną w naszym kraju prace.

Szczepienia I grupy

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował już, że „szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia”. Skierowania na szczepienia w pierwszej kolejności zostaną wystawione najprawdopodobniej dla osób najstarszych.

To są nasze założenia, ale zobaczymy, jaka będzie dynamika szczepień grupy zero. To jest jedna ze zmiennych, która będzie miała na to wpływ

Zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19

Michał Dworczyk poinformował, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się 15 stycznia 2021 roku. Tego dnia zostanie uruchomiony centralny system teleinformatyczny, który pozwoli nam zapisać się na szczepienie.

Możliwości na zapisanie się na szczepienie przeciw COVID-19 są cztery:

  1. Zapisanie się w punkcie szczepień.
  2. Zapisanie się w punkcie POZ.
  3. Zapisanie się poprzez Internetowe Konto Pacjentana stronie internetowej pacjent.gov.pl.
  4. Zapisanie za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989.

Procedura szczepień

Kiedy już jesteśmy zapisanie na szczepienie, czekamy na e-skierowanie, które ma być generowane przez system automatycznie zgodnie z przedstawioną wyżej kolejnością szczepień. Gdy już otrzymamy e-skierowanie, w ciągu najbliższych 60 dni musimy udać się na szczepienie przeciw COVID-19. Jeśli rejestracja przebiegnie pomyślnie, mamy czekać na wiadomość SMS z informacją na temat wybranego miejsca i dokładnego terminu szczepienia – dzień przed wizytą zostanie przesłane przypomnienie. Od razu zostaniemy umówieni na dwie wizyty.

Punkty szczepień

Pełna lista z lokalizacjami punktów szczepień dostępna jest na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie. Lista punktów ma być na bieżąco aktualizowana. Na dzień dzisiejszy po wstępnej weryfikacji jest 6027 punktów szczepień przeciwko COVID-19.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować