zapalenie pęcherza objawy
Kategorie Zdrowie

Zapalenie pęcherza – Objawy i domowe leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z przypadłości, z którą do czynienia miała albo będzie miała większość kobiet. Co więcej, płeć piękna musi mierzyć się z tą uciążliwą dolegliwością znacznie częściej niż mężczyźni. Nic dziwnego, że „zapalenie pęcherza objawy” jest tak często wyszukiwanym hasłem w Internecie… Dzisiaj postaramy się przybliżyć wam nieco ten temat.

Zapalenie pęcherza objawy

Zanim jednak przejdziemy do opisu objawów przypadłości, należy zastanowić się, co jest jej przyczyną. Zapalenie pęcherza może mieć różne źródła. Najczęstszymi przyczynami jego pojawiania się jest zakażenie. Mogą wywołać je gronkowiec, chlamydie albo dwoinka rzeżączki. Na szczęście nie są one najpopularniejszymi winowajcami. W tej roli świetnie odnajduje się pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coli.

zapalenie pęcherza objawy choroby
Photo by Ken Treloar on Unsplash

Jest to bakteria, która naturalnie występuje w organizmie każdego człowieka, dokładnie w kale i okolicach odbytu. Anatomia kobiet w oczywisty sposób predysponuje je do częstszych zachorowań na zapalenie pęcherza moczowego. Winowajcami są długość cewki moczowej, jej niewielka odległość od pochwy i odbytu. Do zakażenia może dojść w wyniku m.in. podrażnień po stosunku seksualnym, noszenia bielizny wykonanej ze sztucznych włókien sprzyjających przegrzaniu, niewłaściwej higieny intymnej. Ponadto przyczyną powstawania zapalenia mogą być też podrażnienia dróg moczowych wywołane kamicą nerkową.

Jeśli chodzi o same objawy zapalenia pęcherza, najbardziej charakterystycznymi są ostry pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, dyskomfort i częste oddawanie niewielkich ilości moczu.

Zapalenie pęcherza domowe sposoby

Jak leczyć zapalenie pęcherza? Niestety, jest to przypadłość, która lubi nawracać. Raz zaleczona nieskutecznie może odzywać się przy różnych okazjach przez wiele lat. Skuteczne w walce z zapaleniem pęcherza jest oczywiście leczenie farmakologiczne. W aptece dostępne są różnego rodzaju leki i suplementy (np. żurawinowe), które nie tylko walczą z samym stanem zapalnym, ale i zapobiegają jego powstawaniu w przyszłości. W cięższych przypadkach nawracającego zapalenia pęcherza, konieczne może być wykonanie zleconego przez lekarza posiewu i na jego podstawie dobranie odpowiedniego antybiotyku.

Oczywiście istnieją także domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Można zamknąć je w kilku prostych radach.

1. Pij dużo wody

Pij co najmniej 3 litry wody dziennie. Pozwoli to na wypłukanie bakterii. Ważne by w okresie domowego leczenia nie spożywać dużych ilości kawy i herbaty. Oba napoje działają drażniąco na pęcherz. Wodę możecie mieszać z sokiem żurawiny, granatu albo cytryny. Zawarta w nich witamina C ogranicza rozwój bakterii.

2. Wygrzewaj się

Ciepło łagodzi, koi i poprawia komfort. Możesz albo pozwolić sobie na spędzenie odrobiny czasu pod ciepłą kołdrą z termoforem, albo poleżenie w gorącej kąpieli. Dobrym rozwiązaniem na zapalenie pęcherza moczowego są tez nasiadówki. Do ich przygotowania możecie użyć gotowej mieszanki ziół z apteki, skomponowanych tak, by jak najlepiej walczyć z tym uciążliwym problemem.

4. Zrezygnuj ze stosunków

zapalenie pęcherza objawy leczenie
Photo by Ben White on Unsplash

Seks uprawiany w trakcie zapalenia pęcherza moczowego może pogorszyć stan zapalny i dodatkowo podrażnić okolice ujścia cewki moczowej. Spotęgowane uczucie dyskomfortu i bólu na pewno nie przyniesie przyjemności, a może zaszkodzić. Lepiej zaczekać kilka dni, do ustąpienia objawów i wyleczenia.

3. Stosuj leki i suplementy

W aptekach aż roi się od różnego rodzaju środków o szerokim spektrum działania – od zapobiegania, po rzeczywiste zwalczanie zapalenia. Możecie próbować ratować się nimi, a jeśli nie przyniosą skutku, będziecie wiedziały, że domowe sposoby tym razem lepiej będzie odłożyć na półkę i skontaktować się lekarzem…

Fotografie: unspash.com | Miniatura wpisu: Photo by Ken Treloar on Unsplash