×

Zamrażanie jajeczek. Wszystko co musisz wiedzieć na ten temat

Zamrażanie jajeczek jest coraz modniejsze? Z pewnością rozważa je coraz więcej kobiet. Kobiety wolą obecnie rodzić dzieci później, w przeciwieństwie do trendu sprzed kilkudziesięciu lat. 

Znane również pod nazwą kriokonserwacji oocytów, zamrażanie jajeczek ma na celu opóźnienie ciąży do późniejszego wieku. Na przykład u około 2,3% urodzeń w Stanach Zjednoczonych dla kobiet w wieku 40 i 44 lat. Chociaż niektóre trendy społeczne wciąż się zmieniają, naturalne lub biologiczne czynniki płodności pozostają niezmienione.

Zamrażanie jajeczek:
Oto kilka faktów, które powinieneś wiedzieć

Kiedy można podać się zabiegowi?

Shahin Gadir, specjalista od niepłodności i endokrynolog z Southern California Reproductive Center mówi, że kobiety częściej zachodzą w ciążę, gdy są młodsze. Gadir twierdzi, że 20 lub 30 lat to optymalny wiek, w którym można przejść procedurę…

Zamrażanie jajeczek:
Ile to kosztuje? 

Być może najbardziej zniechęcającą rzeczą dla większości kobiet, które wybierają zamrażanie jajeczek jest cena. Według Gadira musisz rozstać się z około 10 000 $. Ponadto wydajesz 500 USD rocznie na przechowywanie…

Być może dlatego większość kobiet w wieku od 20 do 40 lat po prostu nie decyduje się na utrzymanie płodności w przyszłości.

Jak długo to trwa? 

Zamrażanie jajek trwa zwykle około dwóch tygodni. Istnieje jednak zobowiązanie czasowe, które należy wziąć pod uwagę. Będziesz musiała odwiedzić specjalistę ds. płodności co najmniej cztery razy. Proces ten polega na użyciu ultradźwięków do sprawdzenia jajników. Badania krwi są również ważne przy określaniu poziomu estrogenu. Pomaga to zapewnić, że Twoje jajeczka są zdrowe. 

Zamrażanie jajeczek:
Jakie hormony są używane? 

Chociaż leczenie różni się w zależności od kobiety, proces zwykle obejmuje:

Około dwóch tygodni wstrzyknięcia hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH). Te dwa zachęcają jajniki do produkcji większej liczby jajeczek.

Wstrzyknięcie ludzkiego hormonu gonadotropinowego (hCG) w celu spowodowania owulacji.

Konieczne mogą być dalsze badania krwi w celu ustalenia ogólnego stanu zdrowia i płodności. Ultradźwięki wykonuje się w celu wykrycia owulacji, a także w celu zbadania wzrostu jajeczek.

Czy jest jakaś gwarancja? 

Pamiętaj jednak, że zamrażanie nie gwarantuje zajścia w ciążę. Chociaż wszystkie dojrzałe jajeczka zostaną zebrane i zamrożone, może być trudno powiedzieć, które z nich będą opłacalne, jeśli się ich nie użyje. Warto jednak zauważyć, że zamrażanie nie wpływa na płodność. Nie wpływa również na Twoje szanse na poczęcie w naturalny sposób.

Zamrażanie jajeczek:
Czy to boli? 

Zasadniczo zamrażanie jajeczek jest bezbolesne. Gadir zauważa, że ​​zastrzyki wykonuje się przez bardzo małe igły, których większość kobiet nawet nie czuje. Proces ekstrakcji jajeczek przeprowadza się w dożylnej sedacji. W większości przypadków proces ten nie wymaga nacięć. Odbywa się to za pomocą specjalnej wydrążonej igły z przyssawkami. Wprowadza się ją przez ścianę pochwy, aby zassać jajeczka do probówki, która jest przechowywana w ciekłym azocie. Oznacza to, że nie odczujesz bólu i praktycznie nie trzeba czasu na powrót do zdrowia. Jednak Gadir zaleca odpoczynek.

Czy są jakieś skutki uboczne? 

Niektóre kobiety odczuwają skurcze, plamienia i wzdęcia po zabiegu. Dodatkowe hormony mogą również powodować niepotrzebne działania , takie jak przyrost masy ciała, gaz, bóle głowy i wahania nastroju.