Kategorie Zdrowie

Wkrótce może zostać zamkniętych 280 placówek służby zdrowia. Winą obarcza się rządzących

Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas nie ma wątpliwości, że sytuacja polskiej służby zdrowia jest dramatyczna. W wywiadzie dla portalu pulsmedycyny.pl oznajmiła, że z powodu braku rąk do pracy może zostać zamkniętych nawet 280 placówek służby zdrowia. Winą obarcza rządzących, którzy przymykają oczy na apele personelu medycznego i nie realizują przyjętych w 2019 roku założeń.

Wielka manifestacja przedstawicieli służby zdrowia

Pielęgniarki oczekują lepszych warunków pracy i podwyżek. Tymczasem rząd wciąż nie realizuje przyjętej w 2019 roku „Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”. Rządzący zdają się nic sobie z tego nie robić z apelów służby zdrowia , dlatego 11 września w Warszawie ma odbyć się wielka manifestacja środowiska medycznego, którą zapowiadają przedstawiciele personelu medycznego. Zaznaczmy,ze wraz z pielęgniarkami protesty tego dnia rozpoczną również przedstawiciele innych zawodów medycznych, w tym lekarze czy ratownicy medyczni. Część ratowników medycznych w ramach protestu nie przyszło w dniu 01.09 do pracy. Są też tacy, którzy składają wypowiedzenia, przechodzą na L4 lub wykorzystują zaległe urlopy.

Wkrótce może zostać zamkniętych 280 placówek służby zdrowia. Winą obarcza się rządzących
Public Domain Pictures

„Białe Miasteczko”

11 września w Warszawie powstać ma również „Białe Miasteczko” zwane również „miasteczkiem pielęgniarek”, czyli miejsce protestu grupy pielęgniarek pod gmachem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. „Białe Miasteczko” powstało już podczas protestów 14 lat temu.

Liczba pielęgniarek w Polsce jest bardzo niska

W Polsce brakuje pielęgniarek i wszystko wskazuje na to, że braki będą jeszcze większe, choć już teraz jest ich zdecydowanie za mało. Spójrzmy na liczby. Średnia wieku pielęgniarek wynosi 51 lat dla pielęgniarek i 53 lata dla położnych. Statystyki pokazują również, że przeciętna pielęgniarka żyje o 20 lat krócej niż średnia długość życia kobiet w Polsce. Zdaniem ekspertów przyczyną są fatalne warunki, w jakich muszą pracować.

Ze względu na rosnące, coraz bardziej widoczne braki pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych stwierdza, że „niemal 280 placówek będzie musiało zostać zamkniętych z powodu braków kadrowych”.

Youtube 

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: pxhere.com