×

Badanie: Masa urodzeniowa jest ściśle związana z rozwojem cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu

Cukrzyca typu 2 bez dwóch zdań wpisuje się w grono chorób cywilizacyjnych determinowanych przez nasz styl życia. Przeprowadzono już wiele badań, które wykazały zależność pomiędzy cukrzycą a nadwagą i otyłością, które wynikają z niewłaściwej diety czy też zbyt niskiej aktywności fizycznej. Okazuje się również, że wpływ na ryzyko rozwoju cukrzycy ma także masa urodzeniowa. Badacze zdają się mieć na to logiczne wytłumaczenie.

Badanie

Badanie, którego wyniki mogą zaskakiwać, opublikowane zostało w BMJ Open Diabetes Research & Care.

W brytyjskim badaniu Biobank naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od osób w wieku 37-73 lat, na które składało się 112 736 kobiet i 68 354 mężczyzn. Celem badania było zbadanie zależności pomiędzy poziomem IGF-1 u dorosłych, masą urodzeniową i ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, a także wykazanie wpływu czynników genetycznych i stylu życia na rozwój różnego rodzaju chorób w wieku średnim i starczym.

Uczestnicy musieli podać na swój temat kilka informacji, na które składały się m.in.: miejsce pochodzenia i zamieszkania, charakterystyka stylu życia (poziomu aktywności fizycznej) i diety, wzrost, wiek, BMI, wymiary ciała, grubość fałdu skórnego, długość snu czy stosowanie używek w postaci narkotyków, papierosów i alkoholu. Badani mieli za zadanie podać także swoją masę urodzeniową i tryb życia matki. Od uczestników pobrano również próbki krwi, śliny i moczu w celu określenia m.in. poziomu cholesterolu, trójglicerydów i białka C-reaktywnego. Powtarzalne pomiary IGF-1 – hormon podobny do insuliny, który wpływa na wzrost dzieci i metabolizm osób dorosłych – uzyskano od 17 699 osób.

Wnioski

Informacje o rozwoju cukrzycy typu 2 uzyskano od uczestników badania, historii medycznych lub aktów zgonu. Okazało się, że w ciągu 10 lat choroba rozwinęła się 3299 osób. Na podstawie zgromadzonych danych badaczom udało się ustalić, że czynnikiem okazał się być poziom IGF-1 (im niższy poziom IGF-1, tym większe było ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2), wiek i pochodzenie uczestników. Co ciekawe, osoby z niższym poziomem IGF-1 zwykle były starsze i prowadziły tryb życia sprzyjający rozwojowi cukrzycy typu 2. O ile takich rezultatów można było się spodziewać, o tyle kolejnej zależności już niekoniecznie.

Okazuje się, że na tę zależność znaczący miała również masa urodzeniowa. Rozwój cukrzycy typu 2 nastąpił i wielu osób, których waga urodzeniowa wynosiła 2,5 kg lub więcej.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pixabay.com, pixy.org

Może Cię zainteresować