Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

5 powodów, dla których poranna kawa może być lepsza niż herbata

Kawa i herbata to dwa najczęściej spożywane napoje na świecie. Po który z nich sięgasz w pierwszej kolejności? Choć mowa tutaj o pewnych preferencjach, okazuje się, że kawa może być w tym przypadku lepszym wyborem. Dlaczego? Przyjrzyjmy się temu z bliska…

Polacy piją chętniej kawę czy herbatę?

Z globalnego badania Euromonitor Int. przeprowadzonego kilka lat temu wynika, że żyjemy w kraju, w którym jest nieznacznie więcej zwolenników kawy niż herbaty – 51,3% do 48,7%. Tymczasem niezależne badania sieci Lild pokazują, że Polacy częściej preferują herbatę niż kawę, a różnica w tym przypadku jest całkiem spora – 38,1% dla kawy i 61,9% dla herbaty. Ciężko więc jednoznacznie stwierdzić, od którego z tych dwóch napojów jest nam po prostu bliżej.

Kawa czy herbata – wybór zapisany w genach?

Jak to jest, że jedni z nas wolą herbatę a inni kawę? Niektórzy uczeni są zdania, że przemawiają za tym nasze częściowo uwarunkowane kulturowo geny. Za naród kawoszy uważa się mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a herbaciarzy mieszkańców Wielkiej Brytanii, gdzie herbata jest traktowana niemal jak lekarstwo. Co ciekawe, naukowcy z Northwestern University w Illinois twierdzą, że genetyczna predyspozycja do odczuwania goryczki – ludzie najbardziej różnią się między sobą wrażliwością na gorzki smak – sprawia, że częściej sięgamy albo po kawę albo po herbatę.

Pxhere

Kawa czy herbata – co lepsze?

Czy kawa będzie lepszym wyborem niż herbata? Trudno stwierdzić, czy kawa jest zdrowsza od herbaty lub na odwrót. Oba napoje posiadają wiele cennych właściwości. Oba mają także pewne wady. Dla przykładu kawa jest kwaśniejsza, a więc może być szkodliwa dla osób mających problemy żołądkowe. Może także powodować skoki ciśnienia. Herbata ogranicza z kolei przyswajanie żelaza.

Dziś skupimy się na zaletach kawy, bez której wiele osób nie wyobraża sobie dnia…

Szacuje się, że ponad 66 proc. Polaków pije regularnie kawę. Połowa rozpoczyna od niej każdy dzień – podaje Food Research Institute. Pod względem ilości spożywanej kawy zajmujemy 11. miejsce na świecie. Szacuje się, że przeciętny Polak wypija jej 95 l rocznie, co w przeliczeniu daje blisko 3 kg ziaren.

zalety porannej kawy
Wikimedia Commons

5 powodów, dla których poranna kawa może być lepsza niż herbata

#1 Kawa będzie miała lepszy wpływ na Twoją kondycję fizyczną

Jeśli potrzebujesz zastrzyku energii z rana, kawa będzie dla Ciebie lepszym wyborem. Biorąc pod uwagę fakt, że kawa zawiera większe ilości kofeiny niż herbata, może mieć ona pozytywny wpływ na Twoją wydolność fizyczną i zmniejszyć zmniejszyć zmęczenie po wysiłku.

#2 Kawa będzie miała lepszy wpływ na poziom koncentracji

Musisz się skupić? Czeka Cię dużo nauki? Kawa świetnie się tutaj sprawdzi. Ponownie znaczenie będzie miała tutaj większa zawartość kofeiny, która pomoże zachować Ci czujność na dłużej.

#3 Kawa da Ci szybszy zastrzyk energii

Herbata zawiera zarówno kofeinę jak i L-teaninę. Teanina jest używana do poprawy nastroju i obniżenia poziomu stresu oraz do ochrony mózgu i serca. Kofeina z kolei oddziałuje z receptorami adenozyny w naszym mózgu i zmniejsza uczucie zmęczenia już nawet po 15 minutach.

zalety porannej kawy
Pxhere

#4 Kawa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę

Badanie wykazało, że kofeina zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę.Naukowcy wywnioskowali, że już 3 filiżanki kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę nawet o 42%.

#5 Kawa sprzyja odchudzaniu

Istnieją badania sugerujące, że spożywanie kawy może mieć wpływ na niższym poziomem tłuszczu, zwłaszcza u mężczyzn. Badania przeprowadzone na zwierzętach również wykazały tę zależność. Kolejne interesujące badanie wskazuje, że kwas chlorogenowy jest substancją silnie działającą na redukcję masy ciała, potwierdzając tym samym, że kawa to jest odpowiednim wyborem dla osób, które chcą zrzucić nieco kilogramów. Należy jednak pamiętać, że tyczy się to czarnej kawy bez dodatku mleka i cukru, co znacznie podbija jej kaloryczność.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pxhere.com