Kategorie Zdrowie

Badanie sugeruje, że często nie ma nic złego płaczu dziecka. Wręcz przeciwnie, może być korzystny

Płacz dziecka jest formą komunikowania się ze światem, a zwłaszcza z rodzicami, którzy z reguły spieszą do swojego malucha, gdy tylko usłyszą szlochanie swojej pociechy. Tymczasem nowe badanie sugeruje,że pozwolenie dziecku na płacz może mieć na nie korzystny wpływ i wcale nie musi oznaczać, że dziecku dzieje się coś złego.

Badanie sugeruje, że często nie ma nic złego płaczu dziecka

#1 Płacz sam w sobie nie ma negatywnych skutków

Badanie przeprowadzone przez The Journal of Child Psychology and Psychiatry wykazało, że płacz sam w sobie nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji – podczas eksperymentu nie stwierdzono behawioralnego wpływu płaczu na rozwój niemowląt. Zauważono również, że w żaden sposób nie wpłynął negatywnie na relację na linii niemowlę-matka.

Badanie sugeruje, że często nie ma nic złego płaczu dziecka. Wręcz przeciwnie, może być korzystny
Pxhere

#2 Lepszy sen

Badanie wykazało, że dzieci, które płaczą w nocy (przed uśnięciem), wykazują lepsze wzorce snu. W badaniu niemowlęta podzielono na 2 grupy. W pierwszej grupie niemowlętom pozwalano płakać. W drugiej maluchy szybko były uspokajane i często spały przed nocnym snem. Okazało się, że niemowlęta z pierwszej grupy rzadziej się budziły i na ogół szybciej zasypiały.

#3 Samokontrola

Brak natychmiastowej reakcji na potrzeby dziecka może nauczyć je samodzielności. Profesor Dieter Wolke, który prowadził pierwsze badanie, odradza natychmiastową reakcję na płacz dziecka. Specjalista uważa, że niemowlęta potrzebują trochę czasu w samotności, aby nauczyć się uspokajać.Kiedy już się tego nauczą, będą w stanie kontrolować swoje emocje nie tylko w dzień, ale także w nocy.

#4 Wyciszenie

Czasami dziecko jest do tego stopnia pobudzone, że najlepszym sposobem na uwolnienie je od nadmiaru energii jest pozwolić mu się wypłakać. Poza tym jest to jedyny sposób, aby dziecko nauczyło się przechodzić z etapu czuwania do snu. Pierwsze efekty przyjdą naprawdę szybko.

#5 Mniej napadów złości

Płacz pomaga dzieciom być mniej wybrednymi i niegrzecznymi. Jeśli nie zareagujesz na płacz dziecka, dziecko będzie zmuszone uspokoić się bez ingerencji z zewnątrz, co będzie rzutować na mniej napadów złości w przyszłości.

#6 Samodzielne zasypianie

Kiedy Twoje dziecko nauczy się panować nad własnym płaczem bez Twojej pomocy, nie będzie miało trudności z ponownym zasypianiem, gdy obudzi się w środku nocy. Nie będzie miało potrzeby przytulenia, kołysania i innych ingerencji ze strony rodziców.

Źródła: brightside.me